Veganské potraviny stimulující růst svalové hmoty

O tom, že kvalitní strava je pro kondici a budování svalů stejně důležitá, jako trénink, zřejmě nepochybuje nikdo. Pokud tedy začínáte s posilováním, popřípadě se mu věnujete delší dobu a chcete dostat pro rozvoj svých svalů nový impuls, přinášíme tipy na některé veganské potraviny, které by ve vašem jídelníčku určitě neměly chybět. Nejedná se v tomto případě primárně o veganské zdroje bílkovin - tedy základní stavební látky svalů -, kterým jsme se věnovali v několika jiných článcích, ale spíš o potraviny, které jsou vhodné k stimulaci růstu svalů, podpoře tréninku a energie do něj, i podpoře regenerace. 

 

 

Brokolice:

Největší výhodou brokolice z pohledu bodybuilderů je, že snižuje v těle hladinu estrogenu a naopak příznivě působí na produkci testosteronu, který je důležitý pro růst svalové hmoty i komplexní sportovní výkonnost, zejména v oblasti bojových sportů, popř. bodybuildingu. Kromě vlivu na estrogen snižuje brokolice v těle i hladiny toxinů. Další pozitivum je pak velký obsah vlákniny, který napomáhá trávení a vysoký obsah vápníku (vyšší než například v mléce). 

 

 

 

Mandle:

Mandle jsou vynikající zdroj vitamínů, sacharidů i proteinů. Z vitamínů jsou v mandlích ceněné zejména ty z komplexu B vitamínů a pak vitamínu E, který neutralizuje volné radikály. Mandle je z nutričního hlediska nejlepší konzumovat surové, tedy bez jakékoli upravy (pražení, solení) - tyto upravy totiž snižují využitelnost proteinů, kterých je v mandlích kolem 18ti gramů, což je přibližně na úrovni masa. Mandle slouží kromě zdroje proteinů i jako zdroj energie (sacharidy) a hodnotných tuků. Vhodné jsou ke konzumaci napříkald jako svačina, popřípadě se dají přidávat do různých jídel, mimo jiné k vločkám a ovoci na snídani apod. 

 

 

 

Lněné semínko

Lněné semínko má velké množství pozitivních zdravotních účinků, z pohledu bodybuildingu je ovšem zřejmě nejhodnotnější jeho velice pozitivní vliv na kardiovaskulární systém (prokrvení svalů a jejich zásobení živinami) a celkově pohybový systém. Obsahuje cenné omega kyseliny, minerály a enzymy a rovněž kvalitní proteiny. Lněné semínko má blahodárný vliv na játra a ledviny a podporuje zažívání a vstřebávání dalších živin do organismu. Stejně jako s jinými druhy semínek je vhodné s ním pracovat v kychyni například k posypání různých pokrmů nebo do různých kaší - ale konzumovat se dá i přímo, nicméně je třeba je důkladně pokousat kvůli stravitelnosti. 

 

Řepa

Řepa má podle studií pozitivní vliv na tréninkovou výkonnost, zejména díky tomu, že dusíkaté látky, které jsou v ní obsažené, zvyšují vazodilataci cév a řepa aktivuje tvorbu červených krvinek a tím zásobování buněk kyslíkem, což je při tréninku velice cenné. Zároveň barvivo obsažené v červené řepě rozšiřuje věnčité tepny a zpěvňuje stěny vlásečnic. Podle studií konzumace řepy cca hodinu před tréninkem umožňuje podat výrazně vyšší výkon a umožňuje snížit vnímanou námahu. 

Řepu je vhodné konzumovat i jako doplněk například ve formě smoothie, dále je vhodná do různých salátů, popřípadě syrová.

 

 

 

Maliny:

Maliny obsahují z drobného ovoce nejvíce vlákniny a tím posilují náš trávicí systém a podporují vstřebávání živin z potravin. Navíc obsahují velké množství antioxidantů. Zajímavý je i obsah minerálů u malin, konrétně například hořčíku, jež snižuje po náročném tréninku riziko křečí. Maliny jsou, stejně jako jiné drobné plody, jako například borůvky, i vynikajícím zdrojem vitamínů a kromě toho pomáhají i při vyrýsování svalů. Nejlepší je konzumovat je čerstvé, ale hodně cenných látek si uchovávají i po zamražení a hodí se k přidání i do různých druhů koktejlů a šťáv.

 

 

Quinoa

Quinoa je vynikajícím zdrojem energie pro trénink - nicméně kromě kvalitních sacharidů je velice ceněná z pohledu veganů i pro obsah bílkovin, které mají navíc kompletní aminokyselinové spektrum včetně všech esenciálních aminokyselin. Glykemický index quinoi je pouze 53, což znamená, že vám tato potravina dodává energii po dlouhou dobu - sacharidy z ní jsou totiž spalovány poměrně pomalu. Daším bonusem je pak obsah minerálů jako je zinek a hořčík.

 

Avokádo

Asi těžko bychom hledali lepší zdroj zdravého tuku, než je avokádo. Kromě něj ovšem obsahuje i komplexní kombinaci živin vhodných k budování svalů - každý plod avokáda obsahuje kolem 20 různých druhů zdraví prospěšných látek. Výzkumy ukázaly, že avokádo jako zdroj nenasycených tuků nahrazujících tuky nasycené pomáha odstaňovat tuky z oblasti břicha a to i během fáze nabírání svalové hmoty. Avokádo rovněž výrazně zvyšuje hladinu některých antioxidantů a cenný je i jeho obsah vlákniny. Navíc se dá výborně a chutně připravit, například jako pomazánka, nebo do různých salátů a sushi.

 

 


Zpět na Výživa