Další tipy na výživné pochoutky z tofu

Tofu je pro vegany výborným zdrojem bílkovin, jejich množství se pohybuje kolem 16 gramů ve 100 g, což je cca stejně jako ve fitness šunce a více než třeba ve vejcích nebo tvarohu. Navíc jsou jídla z něho při dobrém okořenění velice chutná a dají se rychle připravit. Zde vám přinášíme další ukázky jídel z tofu, kterými můžete svůj vegan sportovní jídelníček zpestřit. 

 

 

 

Koktejl s bílým tofu a syrovým ovocem

 

 

Koktejly patří neodmyslitelně zejména k raw stravě a dají se připravit na mnoho způsobů. Poněkud netradiční koktejl pak představuje verze s bílým fofu (nutné používat opravdu bílé, které je chuťově neutrální - pokud byste použili třeba uzené nebo marinované, poněkud by se to chuťově pralo s dalšími ingrediencemi) a čerstvým ovocem. Výborné je nakombinovat ovoce jako jsou jahody, maliny, ostružiny, borůvky… Koktejl jde udělat buď s vodu, ale pokud si chcete opravdu pochutnat, doporučujeme kvalitní sojové nebo mandlové mléko (zvýšíte tak ještě podíl bílkovin i vápníku) a několik kostek ledu. Samozřejmě v případě, že byste chtěli obsan bílkovin ještě dále razatně zvýšit, můžete přidat i veganský protein, ideálně v raw kvalitě. 

 

Tofu s rýžovými nudlemi, ořechy a zeleninou

 

 

Toto jídlo se hodí jako doplnění energie po náročnějším tréninku (rýžové nudle mají vyšší energetickou hodnotu) a díky nakombinování aminokyselin v proteinech z tofu a ořechů získáte i komplexní bílkoviny pro svalový růst a regeneraci. Jídlo je zároveň velice rychlé a jednoduché na přípravu - rýžové nudle většinou stačí jen zalít horkou vodou a tofu s ořechy a zeleninou krátce osmažit na pánvi. Výborná je zelenina s bambusovými výhonky, sojovými klíčky a mungo klíčky (k dostání jsou i čerstvé v některých supermarketech - obsahují vysoké množství vlákniny). A určitě se nebojte u tohoto jídla i nešetřit chilli, které vám výborně zrychlí metabolismus a dodá jídlu pořádný říz.

 

 

Špagety s tofu a brokolicí 

 

 

Obsah proteinů ve špagetách je poměrně vysoký, kolem 11ti gramů ve 100 gramech, což vám v kombinaci s tofu dodá dostatečné množství bílkovin. Příprava je opět velice jednoduchá, po uvaření špaget přidáme osmažené tofu, vařenou brokolici (obsahuje vysoké množství vápníků a tak zvýší výživnou hodnotu tohoto jídla) a promícháme. Můžeme přidat i rajčatovou omáčku, lusky s hráškem (opět vysoký obsah bílkovin), určitě olivový olej a neztratí se ani bazalka. 


Zpět na Výživa