Chilli papričky - ideální pro zrychlení metabolismu

V české kuchyni se chilli nějak výrazněji nepoužívá, přitom se jedná o koření, které by v případě veganské výživy (nejen sportovní) rozhodně nemělo zůstat opomíjené. Zejména v zemi původu Muay thai Thajsku chilli rozhodně nešetří a kromě celkově výrazně dietnější a na zeleninu bohatší stravy, než u nás, bývá velká konzumace chilli uváděná jako jeden z důvodů, proč se mnohem méně asiatů potýká s nadváhou. Chilli totiž velice efektivně zrychluje metabolismus, což je zejména při rýsování neocenitelné. 

 

 

 

Pálivou chuť chilli způsobuje kapsaicin, což je rostlinný alkaloid. V koncentrované podobě může být nebezpečný a u některých obvzláště silných chilli papričk může vyvolat pocit pálení nejen při konzumaci, ale i při doteku s holou kůží. V rozumných koncentracích má však na organismus jednoznačně pozitivní účinky. K těm hlavním a pro sportovní výživu nedocenitelným, patří výrazné zrychlování metabolismu, takže zamezuje ukládání nežádoucích tuků. Ovšem i jeho další vlastnost - výrazná podpora krevní cirkulace - je velice přínosná a pomáhá k rychlejšímu prokrvení svalů při fyzické námaze. Kromě toho díky molekulám kapsaicinu ničí chilli papričky nebezpečné bakterie - například Salmonelu nebo Escherichii coli. Podle nových studií slouží chilli papričky dokonce jako prevence zhoubného rakovinového bujení. 

 

 

 

Využití chilli papriček ve veganské kuchyni je velice široké a v podstatě není jídlo, kam by je nebylo vhodné přidat. Zejména asijská nebo mexická kuchyně si o jejich využití přímo říká a třeba při přípravě sojového masa, které je samo o sobě víceméně bez chuti, se dá s chilli a dalším kořením výborně pracovat. To stejné s dalšími na rostlinné proteiny bohatými polotovary, jako je robi, tofu nebo klaso. Chilli je vhodné používat i v kombinaci s luštěninami, zejména fazolemi.

 

 

 

Pokud by měl někdo v první fázi s pálením jídel s chilli problém, tak vězte, že postupně se dá na pálivou chuť chilli velice dobře navyknout. Třeba vůbec nejpálivější chilli papričky na světě, indická odrůda bhut jolokia, mohou být podle některých informací pro některé lidi i v menších dávkách dokonce smrtelné, zatímco místní obyvatelé si na nich naprosto běžně pochutnávají. Zvyknout si tedy na pálivou chuť chilli je opravdu je otázka času a skrz jejich pozitivní vliv na zdraví se to rozhodně vyplatí. 

 
 
Zpět na Výživa