Vegan James Wilks, UFC zápasník a tvůrce projektu Plant Athlete o skutečném mužství

32-letý James má za sebou mimo bronzové medaile z mistrovství světa v sambu také 10 profesionálních MMA zápasů, včetně vítězství na UFC turnaji The Ultimate Fighter. Věnuje se i trénování a v poslední době také propagaci veganství ve sportu - je zakladatelem projektu Plant Athlete. 

 

Prvotním impulzem k veganství pro něj byly zdravotní aspekty – po té, co zařadil rostlinnou stravu do svého tréninkového jídelníčku a začal pozorovat pozitivní dopady, se rozhodl u něj vydržet. Později se dozvěděl o etických aspektech, o tom, jak jsou chována zvířata. “Nelibílo se mi to a nešlo to dohromady s tím, kdo uvnitř jsem.” 

Po té, co přešel na veganství, James pocítil výrazný nárůst výkonu: ”Začal jsem zvedat takové váhy, které jsem předtím neuzvedl a měl mnohem vice energie a zvedla se mi tak výkonnost na kardio trénincích,” říká. 

 

Z hlediska výkonnosti tedy James rostlinnou stravu jednoznačně doporučuje: “Stále vice a vice profesionálních fighterů se k rostlinné stravě obrací, protože poznávají, že její účinky jsou fantastické.” 

 

 

 

Zajímavé jsou také jeho názory na to, proč se v naší kultuře muži tak často přiklánějí ke konzumaci masa: “Někdo spojuje jedení masa a zabíjení zvířat se silou. Na zabíjení zvířat ale není nic , co by sílu dokazovalo, obzvlášť ne v podobě, jak se to děje ve velkochovech. Lidé by asi nešli s holýma rukama proti lvu – to by možná určitou sílu ukázalo, ale takhle to nemá se skutečnou silou nic společného.” A dodává, že nejlepším způsobem, jak se vyrovnat se stereotypy, které mainstreamová media cílená na muže nabízí často ve spojitosti “opravdového mužství” a konzumací masa, je přinášet co nejvíce pohled z druhé strany: “Ukazovat, že proto, abyste byli dostatečně mužní, opravdu maso jíst nemusíte – to tkví v něčem jiném.”

 

A v čem vidí James skutečnou sílu? “Ta je v tom, když zůstanete věrní tomu, čemu věříte. A to i presto, že většina společnosti to dělá jinak.”  A dodává: “Aspekty síly spojené s "mužstvím", jak ho vidí většinová společnost, mohou vypadat jinak – můžete být velmi maskulinní v tom, co děláte, ale zároveň pečující a soucitný ke zvířatům.”

 

Rozhovor s Jamesem najdete na videu níže,a pokud by někdo ke slovům o skutečném mužství spíše potřeboval záběry z jeho zápasů :) najdete je na dalším videu.

 

Jamesův web: http://www.jameslightningwilks.com

Projekt Plant Athlete: http://www.facebook.com/PlantAthlete 

 

Jamesovi přejeme mnoho dalších úspěchů v oktagonu i v jeho boji za zvířata. 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=obU-S_xVP2Y&feature=player_embedded

 

Zpět na Novinky