Odpověď na reportáž TV Prima o vegetariánství

Pro ty z vás, kteří v sobotu viděli na TV Prima reportáž o vegetariánství, kde jsme se rovněž objevili, přinášíme ještě stručnou reakci na slova dvou vystupujících, kteří měli zřejmě podle dramaturgického záměru reprezentovat názor, že vegetariánská a veganská strava je pro člověka nedostatečná. Zástupce lékařů MUDr. Svačina v pořadu mj. uvedl:  "Neexistuje žádná studie, která by prokázala prospěšnost vegetariánské stravy - ta naopak přináší spoustu komplikací." Výmluvnou odpověď mohl MUDr. Svačina (pokud by tedy sledoval aktuální poznatky) najít například v komplexní studii na více než 70 000 lidech, otištěnou odborným časopisem Journal of American Medical Association, která dokládá mj. to, že vegetariáni měli o 12 procent nižsí riziko úmrtí ve sledovaném období, než pojídači masa a že se dožívají vyššího věku. Shrnutí závěrů této neobyčejně rozsáhlé studie najdete například v české edici magazinu National Geographic zde:

Info o dalších studiích s aktuálními poznatky k rostlinné stravě, dokládající její prospěšnost, najdete v našich novinách. 

 

Pro výživového specialistu a milovníka masa a uzenin Petra Havlíčka, který ve svém vstupu tvrdil mj. že vegestrava je velice chudá na bílkoviny a vede k ochabnutí svalstva, pak máme obrazovou odpověď v podobě těchto "ochablých" dlouholetých veganů a veganek/vegetariánek, která asi řekne víc, než sebedůkladnější slovní přesvědčování.

 

Frank Medrano:

 

 

 

Soustředění veganských bodybuilderů v Texasu

 

 

Jim Morris:

  

 

 

Karl Ess: 

 

 

 

Mindy Collette: 

 

 

 

Mac Danzig:

 

 

 

Linda Maruščáková:

 

 


Jehina Malik

 
 

 

 

Sherif Kamal

 

 

 

Channa Serenity

  


 

 

Torre Washington 

 

 

 

Jan Muller 

 

 

 

Derek Tresize

 

 

 

Lucie Mlejnková 

 

 

 

Ota Piják

 

 

 

 

Patrik Baboumian 

 

 

 

 

 

 

Zpět na Novinky