Média pro zdravější stravu ve školních jídelnách

Další pozitivní zpráva z českých médií, která konečně začínají vyvíjet větší tlak směrem na školní stravování, jež je nejen z pohledů vegetariánů a veganů, ale obecně i lidí, kteří prostě chtějí, aby se jejich děti stravovaly zdravě, tragicky zastaralé a nevhodné. Po Mladé frontě, která žalostnou situaci školních jídelen mapovala nedávno, přišel nyní s obsáhlým materiálem na toto téma i týdeník Respekt. V jeho aktuální tištěné verzi se tak můžete dočíst například příběh školní jídelny ve strakonickém gymnáziu, kde si studenti prosadili, že chtějí mít na výběr i jídlo bez masa a o byrokratických překážkách, které tomu nesmyslně stály v cestě. Žádná z aktivit přitom nesměřovala k tomu, aby byla v nabídce výhradně vegetariánská jídla, ale jen aby školáci a studenti mohli dostat na výběr. 

"Doporučené dávky živin, na jejichž základě jsou sestaveny v současné době platné spotřební koše, vycházejí z doby socialismu. Nebyly založené na vědě, ale na politice, nemají a vědou o výživě nic společného," mapuje situaci Respekt. Špatné výživové návyky mládeže a dospělých se u nás odráží kromě etických problémů spjatých s žalostnou situací hospodářských zvířat i v tom, že se Češi minulý roke stali podle zjistění OSN vůbec nejtlustším národem v Evropě, což s sebou nase spoustu zdravotních komplikací. 

Více info najdete zde, podrobněji pak v tištěném vydání Respektu.  

 

 

 

A pokud byste patřili k rodičům, jež mají obavy o dostatečnost vegetariánské nebo veganské stravy pro děti, zde připojujeme stanovisko největší světové organizace lékařů zabývající se výživou, Americké dietetické asociace: "Dobře rozvržená rostlinná strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství a laktace. Vhodně plánovaná veganská strava zabezpečí nutriční požadavky batolat, dětí i adolescentů a vede k normálnímu vzrůstu. Vegetariánská strava v dětství a dospívaní může pomoci zajistit celoživotní zdravé stravovací návyky a může přinášet některé důležité výhody ve výživě. Vegetariánské děti a dospělí přijímají méně cholesterolu, saturovaných tuků a celkového tuku, zato konzumují více ovoce, zeleniny a vlákniny než nevegetariáni. Vegetariánské děti jsou také štíhlejší a mají nižší hladinu cholesterolu v séru."

 

A zde pár inspirativních odkazů na sportovce, kteří se bez masa stravují celý život:

http://www.vegan-fighter.com/novinky/torre-washington-celozivotni-vegetarian.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/jehina-malik-celozivotni-veganska-kulturistka.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/sila-shaolinskych-mnichu-bez-masa.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/celozivotni-veganka-milani-malik.html

 

 

 

 

Zpět na Novinky