Komentář britského listu Independent o veganství u dětí

Skvělý komentář vyšel v britském listu Independent na aktuální téma veganství u dětí: “Pojďme si ujasnit narovinu základní premisu: veganská strava je vhodná pro lidi v jakémkoli věku. To je jasný postoj Britské dietetické organizace a dalších kvalifikovaných odborníků (další lékařské instituce schvalující veganskou stravu najdete zde pozd.red). Samozřejmě musí veganští rodiče, stejně jako jiní rodiče, dbát na to, aby strava jejich dětí byla co nejvyváženější, pestrá a obsahovala vše, co děti potřebují. Ale to vše v sobě veganský jídelníček má, tak proč vyvolává takové odsouzení, strach a hněv u mnoha lidí? 

 

 

Samozřejmě, že každé dítě se může rozhodnout, že změní svůj jídelníček, když už bude starší. Lidé, kteří preferují veganskou stravu, prostě chtějí, aby jejich výběr byl kvalifikovaný, aby o něm rozhodovala fakta a soucit víc než zvyk. Skoro všichni vychováváme děti, aby měly rádi zvířata, pečovaly o ně, chránily je. Dětské knihy a televizní pořady jsou plné mluvících zvířat, jsou všude v centru dětské pozornosti, děti prožívají jejich příběhy. Jenže co udělá s dětmi, když pochopí, že maso na jejich talíří pochází z těchto zabitých tvorů, které se učí milovat? Ten šílený rozpor si v sobě nesou celý život. Většinu rodičů by ani nenapadlo malým dětem vyprávět, jak jsou zvířata zabíjena, říkají si, že pravda je nevhodná pro děti. Ale v případě, že ta pravda je příliš strašná, nebylo by lepší snažit se ji změnit, než ji jen ukrývat? 

Veganští rodiče si vybrali svůj životní styl z mnoha důvodů - ať už z lásky ke zvířatům, znepokojení nad devastací životního prostředí nebo touhy zlepšit své vlastní zdraví. A je jasné, že chtějí sdílet všechny tyto věci i s těmi, kteří jsou pro ně na nejdůležitější. Jsou přitom penalizování za to, že “nutí” své děti jíst jako oni. Ale všichni rodiče dělají do určitého věku přece rozhodnutí jménem svých dětí - kdyby je ponechali svému osudu, budou se cpát jen sladkostmi. 

Je samozřejmě šílené, když vidíte zprávy o podvyžíveném veganském dítěti odebraném rodičům - je to obrovské selhání a nezodpovědnost těchto konkrétních rodičů. Ale jen v Británii je podvyživených dětí stravujících se klasicky obrovské množství (nemluvě už o obrovském problému naopak s obezitou u dětí), jsou to řádově miliony případů zásadně nevhodného stravování dětí. Kolik z toho se dostane do mezinárodních titulků? Žádný - protože se nejedná o vegany.

Veganská sträva je často popisována jako extrémní nebo kontroverzní. Ale pokud víme, že můžeme žít zdravý, šťastný život bez zabíjení zvířat, není to, co děláme teď mnohem víc kontroverzní a extrémní volba?”

Celý článek si můžete přečíst zde: http://www.independent.co.uk/voices/vegan-diets-for-children-aren-t-abusive-raising-a-child-to-eat-meat-is-actually-more-extreme-a7156266.html

Zpět na Novinky