Jak připravit domácí veganskou zmrzlinu

Veganské úpravy klasických jídel už dospěly do naprosté dokonalosti a my tak už můžeme všechny pochoutky, které máte nebo jste měli rádi v klasické, živočišné verzi, připravit čistě z rostlinných zdrojů. Zmrzliny nevyjímaje :)

První volbou jsou, zejména v tomto počasí, zmrzliny a nanuky, které se dají přímo koupit a jíst. U nás je v současné době k dostání několik čistě rostlinných zmrzlin nebo nanuků sorbetového typu, často v biokvalitě, například Granita, Finestra, La Fines nebo Smooze. Pak určitě také některé z klasických zmrzlin typu Calip (dokonce i zmrzlina typu energy drinku Shock je veganská) neobsahují nic živočišného - stačí si ověřit etiketu - pozor jen na barvivo E 120, košenilu - je vyrobená z broučků :)
Co se týká těch "mléčných", zatím asi chuťově nejlepší jsou zmrzliny firmy Valsoia - například "smetanový" nanuk s čokoládou hodnotili i nevegani jako dokonce chuťově lepší, než klasické nanuky z mléka a to samé platí pro zmrzliny So Delicious.

 

 

Pokud vám nebudou chutnat ještě více, jak ty klasické :) pak rozdíl v chuti opravdu nepoznáte a výsledkem je to, že i na zmrzlině si můžete pochutnávat zdravě a bez toho, aby kvůli tomu musela trpět zvířata.

Pokud se zmrzlinu chcete vyrábět doma, je samozřejmě první volbou zmrzlinovač. Pokud ho nemáte, nevěšte hlavu, výborné zmrzliny se dají udělat i bez něj.

Základem pro domácí zmrzlinu jsou různé varianty rostlinných mlék - tedy pro případ, kdy chcete vyrábět zmzlinu "mléčnou". Podle zkušeností se o trošku lépe osvědčila mléka mandlová, než klasická sojová. Všechny druhy mlék se dnes dají běžně koupit, nemusíte pro ně už jen do prodejen zdravé výživy, ale můžete je nakoupit i ve všech supermarketech nebo řetězcích typu drogerií DM. Další nezbytnou ingrediencí bývá kokosové mléko.

 

 

Jeden z našich skvělých webů s rostlinnými recepty - Veganotic - doporučuje ještě přidání xantanové gumy - klasickým problémem doma vyráběných zmrzlin jsou totiž krystalky, které se někdy mohou tvořit a toto je jeden ze způsobů, jak je můžeme odstranit.
Následující recept Veganoticu na vanilkovou zmrzlinu je ideálním "vzorovým receptem" i pro další druhy a příchutě zmrzlin, které si dál můžete vytvářet - stačí jen použít fantazii :)

Vanilková zmrzlina

Ingredience:
1 400ml konzerva kokosového mléka
1 ovesná smetana Oatly nebo mandlová smetana
cca hrnek dobrého ořechového (mandlové), sojového (Alpro) či jiného rostlinného mléka
1 vanilkový lusk
cca 1/2 hrnku javorového sirupu, golden sirupu či agáve sirupu
2 lžíce chuťově neutrálního oleje
1/2 lžičky xantanové gumy

 

 


Postup:
Kokosové mléko dejte pár hodin před začátkem přípravy do lednice. Poté, co tuk v mléce ztuhl, otevřete plechovku, vylijte vodu a tuk vyndejte do misky. Rozpustťe v mikrovlné troubě či v kastrůlku. Kokosové mléko (tuk) přelijte do odměrky, přidejte smetanu Oatly a dolijte rostlinným mlékem do 775 ml. Přelijte do mixéru, přidejte zrníčka z vanilkového lusku, agáve, olej, sůl a xantanovou gumu a mixujte asi 2 minuty. Poté přendejte do zmrzlinovače a nechte za stálého míchání asi půl hodiny tuhnout (pokud vlastníte zmrzlinovač, patrně víte, že je nutné dát misku předem namrazit). Pět minut před koncem programu můžete přidat dálší složky - např. kousky ovoce, (opražené) ořechy, karamel, kousky čokolády. Přendejte do uzavíratelné nádoby a nechte zmrazit v mrazáku. Můžete konzumovat též jako tzv. soft serve, rovnou ze zmrzlinovače, ale zmrzlině neuškodí si trochu "odpočinout". Pokud váš zmrzlinovač není úplně stoprocentní, prošlehávejte ještě zmrzlinu při dalším mrznutí v mrazáku šlehačem, ponorným mixérem či vidličkou, získá tak ještě krémovější konzistenci.

Pokud ale preferujete zmrzliny vodové, ovocné a tedy samozřejmě ty lehčí (a méně tučné a tedy vhodnější pro plavkovou sezonu:) ), zkuste třeba následující recept na veganský sorbet.

 

 

 

Jahodový sorbet

Ingredience:
1 hrnek cukru
1 a půl lžičky kukuřičného škrobu
2 hrnky vody
2 hrnky pyré z jahod

Rozpuste cukr a škrob ve vodě na mírně horké pánvi, pak vařte asi 10 minut, dokud ingredience nezhoustnou. Vše pak zchlaďte.

Po té smíchejte s jahodami a vše dobře promíchejte, ideálně promixujte a nechte v plastové nádobě zmrznout. Pak zmrzlou hmotu nasekejte na kousky a v mixéru znovu promixujte.

Po té znovu nechte zmrznout, až v této fázi v nádobkách, které dají sorbetu tvar, který chcete mít - ideální jsou třeba formičky na nanuky apod.

Podle tohoto receptu můžete vyrábět i další přichuti - výborný je malinový nebo borůvkový sorbet.
Pokud do sorbetu přidáte kokosové mléko, některé z oříškových mlék, ideálně tedy mandlové a některou z veganských smetan (ne rýžovou), pak i bez zmrzlinovače vytvoříte naprostou zmzlinovou pochoutku :)

 

 

V úvodu jsme zmiňovali, že problémem domácích zmrzlin bývají krystalky - u těch vyráběných bez zmrzlinovače to platí dvojnásob. Jedním ze způsobů je přidání xantanové gumy, dalším způsobem je právě dvojí mixování. Šance na to, že se krystalků zbavíte, podstatně zvýšíte i tak že postupně budete ty v horní části, které se při mrznutí tvoří, odstraňovat.


Nezbývá, než popřát dobrou chuť!

 


A jako bonus přidáváme ještě obrazový návod na vynikající veganskou banánovou zmrzlinu s datlovo-kokosovou omáčkou :)

 

Zpět na Novinky