Další zdravotnická organizace doporučuje veganství jako zdravý způsob stravy

Po Americké dietetické asociaci a některých jiných organizacích nutričních specialistů se v těchto dnech objevilo další oficiální stanovisko týkající se zdravotní prospěšnosti veganské stravy.

 

Australská vládní organizace the National Health and Medical Research Council vydala ve svých nutričních doporučeních (Australian Dietary Guidelines) prohlášení, že rostlinné zdroje stravy jako jsou semínka, luštěniny a následně zpracované potraviny typu tofu jsou vhodnými alternativami k živočišným zdrojům bílkovin. Jejich konzumací je možné podle této zprávy získat i další cenné látky, které se nacházejí v mase a živočišných zdrojích potravy.

 

Oficiální zveřejnění faktu, který většině veg*ansky se stravujícím lidem přijde samozřejmý, vládní a lékařsko-výzkumnou institucí typu NHMR je dalším důkazem, že rostlinná strava začíná být doporučována stále více i oficiálními nutričními odborníky a to nejen kvůli aktuálně diskutovaným environmentálním souvislostem.  

 

Můžeme jen hádat, za jak dlouho se podobná doporučení objeví oficiálně u nás :)

 

Tyto a podobné zprávy mohou být ale i velmi dobrým zdrojem informací a mohou doplnit argumentační vybavenost do debat veganů a vegetariánů s těmi, kteří i dnes tvrdí, že rostlinná strava neobsahuje vše potřebné.

 

Znění Australian Dietary Guidelines najdete zde

Plné znění Stanoviska Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů k vegetariánské stravě najdete například zde, ke stažení v pdf např. na tomto linku.

Mnoho dalších, aktuálních studií najdete i v našem archivu Novinek

 

 

 

 

Zpět na Novinky