Časopis ZEN o veganství

Dnes vychází časopis ZEN (vydává ho vydavatelství Mladá Fronta jako přílohu ekonomického deníku E15 a je určený hlavně podnikatelům) kde najdete několikastránkový rozhovor s thaiboxerem Janem Mullerem zejména o veganství, ale i o překonávání vlastních limitů v ringu. V článku najdete mimo jiné Honzových deset tipů ke spokojenému veganství, které si v obsáhlejší podobě, než se vlezlo do časopisu, můžete přečíst i zde: 

 

 

 

10 tipů ke spokojenému veganství

 

1. Jezte pestře a experimentujte

Doba, kdy byli vegetariáni a vegani odkázaní jen na přílohy, je naštěstí už dávno pryč - vynikajících rostlinných alternativ je nyní spousta, tak se je nezdráhejte ochutnávat a zpestřovat jimi svůj jídelníček. Čím pestřejsí a nápaditější bude, tím lépe pro vaše zdraví i chuťové buňky. 

 

2. Využijte svou novou energii

Veganství do vašeho života přinese kromě jiného i nový nával energie - vaše tělo ji přestane spotřebovávat na dlouhé a urputné trávení masa (trvá mnoho hodin a je pro tělo velice náročné) a vy se budete cítit mnohem aktivněji. Využijte toho třeba ke sportu, ať už jakémukoli, který vás baví. Přispějete svému zdraví, kondici i duševní pohodě.

 

3. Jezte co nejvíc syrové ovoce a zeleniny

Ovoce je skvělý zdroj energie a vitamínů, zelenina je plná minerálu (třeba květák má dvakrát víc vápníku, než mléko!), enzymů nebo vlákniny. Čím víc těchto přírodních, nezpracovaných potravin se ve vašem jídelníčku objeví, tím lépe.

 

 

 

4. I tuky jsou důležité

Vyvážená veganská strava je mnohem méně tučná, než klasická, což vám patrně přinese zhubnutí. Ovšem nezapomínejte v jídelníčku na zdravé tuky, i ty jsou důležité. Z vegan potravin je jejich výborným zdrojem třeba avokádo nebo za studena lisované oleje, jako je konopný nebo olivový.

 

5. Hlídejte si vitamín B12

Vitamín B12 je jediný, který se v rostlinné stravě nevyskytuje - do mnoha veganských výrobků je však dodáván (mimochodem i hospodářská zvířata ve velkochovech ho dostávají dnes uměle). Nicméně vhodné je tento vitamín suplementovat - je to levné, rychlé a vám to dodá jistotu, že vám rozhodně nebude chybět.

 

6. Nakupujte on - line

Pokud máte pocit, že se vegan výrobky těžko shání, mrkněte na net, existuje hodně e-shopů, které mají širokou nabídku: například VitalVibe nebo Bioobchod. Na sportovní suplementy (veganské proteiny apod) je pak zaměřený shop Vegan fighter. On line sežene dnes už opravdu vše. 

 

7. Mějte rádi zvířata

Můžete být klidně vegané čistě kvůli svému zdraví - ale pocit, že kvůli vám neumírají zvířata, je určitě něco, na co můžete být hrdí a co vám může dělat radost. Zvířata jsou naši kamarádi a můžeme se od nich hodně naučit, i když (nebo právě proto), že jsou jiná, než my. Seznamujte se s nimi, přemýšlejte o nich, najděte si k nim vztah. A nezapoměňte - veganství není jen o jídle; kožichy, kožené boty, nebo "zábavu" ala cirkusy opravdu dnes nepotřebujeme.

 

 

 

8. Slunce je váš kamarád

Pobyt na čerstvém vzduchu a na slunci vám zajístí velice důležitý vitamín D - tělo si ho syntetizuje samo ze slunečního záření. Nebuďte tedy zalezlí doma nebo v kanceláři a vyrazte ven - a určitě ne jen kvůli vitamínu D, slunce vám zaručeně i zvedne náladu. 

 

9. Opravdu nejste sami

Možná se budete na začátku cítit jako vegané velice exoticky - lidé kolem se budou podivovat vašemu životnímu stylu a spousta z nich ho kritizovat. Ale nebojte, nejste v tom sami: na světě jsou stovky milionu lidí (jen v Indii asi 400 000 000 milionů - v sousedním Německu pak víc, než je obyvatel ČR), kteří nejí maso, často už mnoho generací. A mléko vůbec nestráví víc než polovina lidí na zeměkouli. Nicméně kdybyste se cítili u nás v ČR poněkud osamocení, na netu jsou velké veganské komunity a weby, například www.soucitne.czwww.kolektivprozvirata.czwww.269.cz nebo pro sportovce www.vegan-fighter.com  Sledujte je a rozšiřujte si obzory a informace.

 

10. Veganství je radost

Nebuďte naštvaní vegané a nikomu své názory nevnucujte. Pokud jste k tomuto stylu došli z etických důvodů, může to být někdy těžké; to, co se se zvířaty děje, je objektivně hrozné - ale tím, že budete někomu něco vyčítat, to nezměníte. Každý máme svou cestu a svůj čas, kdy k nějakým věcem dojít. Pozitivní motivace je tisíckrát lepší a trvanlivější; veganství vás má těšit. Děláte přece něco pro ostatní (zvířata, životní prostředí) i pro sebe - pro své zdraví i čistější svědomí. A tohle je důvod k radosti a optimismu.  

 

 

Zpět na Novinky