Budoucí ministři zaútočili na Zemana salámem

I když se na VF politickým tématům obecně nevěnujeme, nyní jsme se rozhodli udělat výjimku a zmíníme se o jedné včerejší události, která si to pro svou absurditu nepochybně zaslouží. Prezident České republiky Miloš Zeman v těchto dnech přijímá kandidáty na ministry budoucí vlády, aby se rozhodl, zda je bude jmenovat, nebo ještě vytáhne pár obstrukčních es z rukávu a jmenování vlády oddálí. Ponechme stranou otázku ústavnosti těchto kroků, popřípadě hrdosti kandidátů, kteří se musí v určený čas dostavit k audienci a snažit se vlichotit olmbřímu Zemanovu egu, aby je jmenoval, i když do složení vlády nemá co mluvit. Zvláštní jsou metody, jakými se snaží na Zemana zapůsobit.

 

 

Na českém prezidentovi je zajímavých spousta věcí (zejména pro psychology, resp. psychiatry), ovšem z "vege" pohledu obvzlášť vyniká jeho životní styl, který kopíruje životní styl "průměrného Čecha" a zřejmě i proto je Zeman mezi některými lidmi tak oblíben - což je pro ostatní naprostá záhada; je prostě jedním z nich. Kam to Zemana dovedlo je ovšem notoricky (podobnost se slovem "notor" je čistě náhodná) známé a značně neslavné: Zeman si svým životním stylem a jídelníčkem plným uzenin, tlačenky, bůčku a dalších masitých pochoutek, zalévaných hektolitry alkoholu a prokládaných zaručeně neškodnými cigaretami, přivodil diabetes druhého typu (diabetes č.1 je vrozený). Tuto jeho diagnózu, která s sebou nese například sníženou pohyblivost, ztrátu schopnosti erekce - škarohlídi by zde možná dodali bohudíky -, snížení funkce životně důležitých orgánů apod, v českém politickém rybníčku všichni nepochybně znají. Stejně tak si průměrně gramotný člověk za minutu u Google najde, které potraviny jsou při diabetu 2 vhodné: překvapivě jsou to potraviny převážně rostlinného původu, zejména zelenina. Jaké bylo tedy překvapení přemýšlivějšího čtenáře novin, když se dozvěděl o darech, které kandidáti na ministry Zemanovi včera donesli: Adrej Babiš zalovil v útrobách svých Kosteleckých uzenin a donesl tašku plnou salámů a klobás, po jejímž snězení by Zeman mohl směle předvést národu bradu číslo čtyři. Kandidát na ministra zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL pak projevil kreativitu, která je členům této partaje zřejmě vlastní, když o dvě hodiny později donesl to samé + navrch něco mléčných výrobků (hledat v tom narážku, že kravské mléko konzumují v přírodě výhradně telata a že tedy Zemana považuje za tele a nikoli už za opilého ruského mužika, jak se před nějakou dobou vyjádřil po Zemanově aféře s vrávoráním nad korunovačními klenoty, by asi bylo příliš troufalé), jen od menších zemědělců. Zeman si na obojím prý velice pochutnal, zalil to pár sklenkami alkoholu, zakouřil si něco cigaret s Martinem Stropnickým  a spokojeně prohlásil, že všechny kandidáty ze včerejška jmenuje. 

Komu by tyto audience a dary přišly podobné, jako kdyby bývalému italskému premiérovi Silvio Berlusconimu, posedlému místo nezdravého a tučného jídla sexem (jiný kraj, jiný mrav) donesli jeho hosté veřejně nafukovací pannu, ať se nenechá mýlit; signály, které tím naši politici veřejnosti vysílají o tom, co je vhodné, reprezentativní, zdravé a následovánihodné, jsou jistě jen náhodné. Takže zatímco v Americe řeší bývalí prezidenti své zdravotní problémy na rady lékařů přechodem na veganskou stravu (Bill Clinton ), nebo se stávají vegané kvůli životnímu prostředí (bývalý viceprezident Al Gore), kouření obhajují tak maximálně u marihuany (Barack Obama) a první dámy učí děti jíst zeleninu místo hrůz z fast foodů (Michelle Obamová), u nás se prezidentovi, který sotva stojí na nohách, veřejně cpou potraviny, jež ho do tohoto politovánihodného stavu pomohly dostat.

 

 

 

Nicméně je zde i možnost, že naši novou politickou reprezentaci jen trestuhodně podceňujeme a jedná se naopak o nesmírně smělý a drzý plán, jak se Zemana co nejrychleji zbavit: každá pěkně tučná klobáska s cigaretkou navrch znamená, že tento podivný obyvatel pražského hradu s námi bude o něco kratší dobu. Pokud tedy kandidáti na ministry mířili tímto směrem, omlouváme se, že jsme to neprohlédli. Niméně ani jedna z verzí, tedy adorování Zemanova zoufale nezdavého životního stylu, popřípadě sofistikovaný atentát na něj, příliš důvěry nebudí. 

 

 


Zpět na Novinky