Aktuální téma alkoholu trochu jinak

V současné době jsou média plná zpráv o alkoholu obecně i o aktuální situaci v ČR spojené s jedovatým metanolem. Problematika pití alkoholu má jistě několik rovin, jednou z nich je ovšem i ne příliš zmiňovaná možnost alternativního životního stylu, kdy alkohol není konzumován vůbec. Ten, ač se to nezdá, je realitou mnoha lidí – ať už těch, kteří vyznávají zdravý životní styl, sportovců a sportovkyň nebo třeba těch, kdo se hlásí k hnutí Straight edge, o kterém vám brzy přineseme více informací.

Lidé, kteří se k těmto alternativním stylům přiklání, mají jedno společné: nezařazují do svého života žádné drogy. A tedy ani alkohol, který je v současné západní společnosti drogou tolerovanou a dokonce v určitém směru i podporovanou - ať už reklamou, nebo celkovou atmosférou ve společnosti. To ale nemění nic na faktu, že i alkohol ve všech svých podobách drogou, jak jsou látky měnící vědomí definovány, opravdu je. A důsledky, které s sebou nese, rozhodně nekončí u několika velmi nešťastných, tragických obětí metanolu z minulých dnů. Každým rokem jsou k léčbě přijímáni tisíce mužů a žen, kterým alkohol rozvrátil jejich osobní život a osobnost. A i v mnohem menší míře alkohol narušuje každodenní lidské vztahy a fungování - o tom se kolem sebe můžeme přesvědčit všichni.

V společnosti, kde je alkohol v tak velké míře zařazený do obecného povědomí a kulturního podtextu, jako je ČR, je pro většinu lidí téměř nemožné představit si, že by alkohol vůbec nepili. A je pravdou, že společnost to lidem, kteří ho odmítají, rozhodně neusnadňuje; největší problém, na kterém selhávají „vyléčení“ alkoholici, je právě všudypřítomná nabídka alkoholu a společenský tlak "se na to napít."

Další rovinou, která je s alkoholem obecně spojena, jsou mimo jiné i testy na zvířatech. Málokdo totiž ví, že i alkohol, stejně jako cigarety, prochází velmi krutými testy na zvířatech. Do mnoha druhů alkoholu se také přidávají živočišné přísady (věděli jste například, že Campari není veganské?)

Podobně jako v otázce konzumování masa a živočišných výrobků, je rozhodnutí na každém z nás a mělo by být i v tomto případě založeno na maximu informací a také na vědomí toho, že i v tomto případě existuje jiná cesta, která s sebou nese zdravější a v mnoha ohledech upřímnější přístup k životu. Ten zároveň rozhodně není nudný a suchý, jak si mnoho lidí bez alkoholu život představuje - naopak, je to život stejně zábavný a možná v mnoha ohledech více, protože je zároveň pravdivější a reálnější, jak potvrzují mnozí straight edge.

A protože většina z nás, kteří a které se na projektu Vegan Fighter podílíme, zároveň také alkohol nepijeme, rádi vám přinášíme následující inspiraci v podobě několika zajímavých linků a několika zajímavých obrazových ukázek. Třeba si na něco z toho vzpomenete při objednávání příští skleničky. ;-) 

http://www.straightedgelifestyle.moonfruit.com/#

http://www.novinky.cz/zena/styl/259582-straight-edge-nepiju-nekourim-nefetuju-ale-i-tak-se-bavim.html

http://drugfree.cz/o-projektu

 

 

 

 

Zpět na Novinky