Veganští sportovci porážejí své soupeře a překonávají rekordy

Stále větší rozmach a popularitu si získává veganská strava díky větší informovanosti o jejích pozitivních dopadech mezi sportovci. O tom, jak příznivý vliv má dobře poskládaný jídelníček bez masa na fyzickou i psychickou výkonnost i v těch nejnáročnějších sportech svědčí skvělé výsledky veganských sportovců z poslední doby. Zde přinášíme jejich stručný přehled. 

 

Vysoké zastoupení lidí stravujících se bez masa je již tradičně mezi bojovými sporty. Silné zastoupení veganů je například v nejprestižnější soutěži v bojových sportech, UFC. O tomto víkendu se na akci The Ultimate Fighter představili hned dva veganští zástupci. Nate Diaz, který se stravuje vegansky od svých 17ti let, v hlavním zápase večera knockoutoval po dvou minutách svého soupeře Graye Maynarda avegan  Akira Corassani vyhrál po diskvalifikaci nad Maximem Blancem a udržel si v UFC svou neporazitelnost. Další veganský zástupce Jake Shields  se pak představil na UFC v Brazílii, kde rovněž v hlavním zápase večera zvítězil nad domácím bojovníkem Damianem Maiou.

 

 

Úspěchy nesbírají vege MMA bojovníci ovšem jen v UFC - na poslední akci World Series Of Fighting se představil dlouholetý vegetarián Georgi Karakhanyan a zvítězil nad Waylonelem Lowem hned v prvním kole po nasazení gilotiny. Svou profesionální bilanci si tak Georgi, známý svým výrokem, že každý, kdo pochybuje o dostatečnosti vege stravy, si to s ním může vyzkoušet v ringu, zlepšil na 22 vítězných zápasů a pouhé tři porážky. 

 

 

 

Podobně skvělý výsledek se pak podařil mezi ženami MMA bojovnici, která se stravuje bez masa také již od dětství, Collen Schneider. Ta získala v indické Bombai světový titul SFL, když ve finále porazila po páce na ruku chorvatskou zápasnici Sanju Susevic. Zápas je ke shlédnutí zde

 

 

 
 

V klasickém boxu se pak podařila další světová obhajoba titulu vegansky se stravujícímu boxerovi Timothy Bradleymu, když porazil mexičana Manuela Margueze, i díky své vynikající fyzické kondici a zůstává v profiringu po 28 zápasech neporaženým boxerem.

 

 

 

Vynikajících výsledků pak dosahuje v boxerském ringu i Cam F. Awesome, který zápasí v supertěžké váze (má kolem 100 kilogramů) a v poslední době sbírá na veganské stravě jeden úspěch za druhým: je mnohonásobným americkým amatérským šampionem, vyhrál turnaj Arnold Classic, turnaj na Kubě, v Brazílii nebo na Ukrajině.

 

 

 

Pozadu ovšem nezůstávají ani čeští vege bojovníci a bojovnice. Obrovký úspěch se podařil vegetariánce Lucii Mlejnkové, která v brazilském Sao Paulu získala světový titul asociace WAKO v K1 pravidlech ve váze do 69 kilogramů a k několika českým titulům (z boxu, kick i thai boxu) a dvěma evroským titulům si tak připsala po necelých třech letech tréninku i titul světový.

 

 

Ovšem i další lidé zapojení do projektu Vegan fighter nezůstali pozadu - Mistrem České republiky v graplingu se stal Tomáš Prokop. Tomáše můžete znát, stejně jako našeho kolegu Vencu, který nedávno zvítězil ve svém zápase v thajském boxu, když hned v prvním kole poslal svého soupeře do počítání, i z našich exhibicí. Další úspěchy si pak připsali veganští zástupci u nás i v jiných sportech - Mistrem Slovenska v nohejbalu se stal Slovák Lukáš Frolov , Mistryní ČR v pole dance pak Lucie Šimková.

 

 

 

Kromě bojových sportů sbírají veganští sportovci tituly samozřejmě nejen u nás, ale i ve světě. Fenomenálně si na veganské stravě vede například tenistka Serena Williamsová, která vyhrála nedávno Turnaj mistryň a v této sezóně zvítězila na celkem jedenácti turnajích. 

 

 

 

Famózní výsledek se podařil také v extrémních vytrvalostních disciplínách běžkyni a dlouholeté vegance Fioně Oakes (provozuje i útulek pro zachráněná zvířata), když vytvořila minulý týden světový rekord v maratónském běhu přes sedm kontinentů. 

Další rekord, tentokrát ze silových disciplín, má pak na svém kontě strongman a vegan Patrik Baboumian, který se zapsal svým výkonem, kdy přenesl na svých zádech více než půltunové závaží na vzdálenost deseti metrů, do Guinessovy knihy rekordů.

 

 

Již tradiční oblastí, kde se veganští sportovci umísťují pravidelně na stupních vítězů, jsou pak soutěže v naturální kulturistice a fitness. Skvělých výsledků dosahuje například celoživotní vegetarián a posledních patnáct let i vegan Torre Washington, nebo teď o víkendu veganská bodybuilderka Amanda Reister, která zvítězila na soutěži OCT Bikini Fitness. 

 

 

 

Všechny tyto výsledky z poslední doby jasně odpovídají na námitky některých českých nutričních poradců nebo i lékařů dlících svými názory v hlubinách minulého století o tom, že veganská strava je nedostatečná. Podobné názory bez hlubších znalostí tématu budou vyslovovat zřejmě i lidé ve vašem okolí, pokud se začnete stravovat bez masa - jak vtipně podotýká fitness trenérka a veganka Julie Henderson, v momentě, kdy přejdete na veganský jídelníček, stanou se ze všech lidí ve vašem okolí rázem nutriční specialisté, kteří se budou velice starat o to, co jíte, místo aby řešili, co jedí oni sami.

 

 

Snad tento přehled výsledků veganských sportovců z poslední doby ukáže i těm největším skeptikům, že při dobře sestaveném veganském jídelníčku nejenže člověk nestrádá, ale naopak se může tréninkem dostat na vrchol svých sil. A to vše při životu maximálně ohleduplnému ke zvířatům i životnímu prostředí.

 

 

 

Zpět na Články