Základní chyby ve sportovní výživě při bojových sportech

Ať už se zabýváte sportem na profesionální, nebo na amatérské úrovni, určitě se vyplatí mít přehled o některých zásadách a tipech týkajících se veganské sportovní výživy. Ve skladbě jídelníčku bez zařazení doplňků stravy, i pokud užíváte jakoukoliv supplementaci, se navíc vyplatí maximálně zohledňovat druh sportu, který provozujete – nesprávná množství a rozvržení jednotlivých složek sportovní výživy, jsou totiž jedny z hlavních, velmi častých chyb, kterých se můžeme dopustit. A které to konkrétně jsou?

 

 

 

1. Nadměrný příjem proteinů 

Častým omylem, a to nejen u bojových sportů, je dodržování standardních nutričních tabulek nebo dávkování na suplementech. Ty jsou zpravidla uzpůsobeny pro nesportující populaci nebo naopak pro bodybuilding a pro ostatní sporty tak mohou být v některých případech nevhodné -  klasickým případem je například příjem bílkovin. Ty jsou například pro zmíněný bodybuilding doporučovány přijímat ve velkých množstvích, někdy se uvádí až v 85% skladby jídelníčku. Pro bojové a podobné typy sportů bychom však pro zachování rychlosti a výkonu, který v kulturistice pochopitelně není potřeba, měli bílkoviny přijímat spíše v poměru 50:50 se sacharidy. Jejich přesný poměr je ale pochopitelně vždy individuální a měl by v něm být zahrnut i váš somatotyp – a tedy i to, jestli chcete spíše přibírat nebo rýsovat.

 

 

2. Nedostatečné zastoupení sacharidů

Ty by pro trénink bojových sportů měly být přijímány naopak více – zajišťují přísun energie, který je pro tento typ sportu potřeba ve větší míře, než pro ostatní. Doporučená množství jsou 60 – 70 g sacharidů v jednom jídle a důležité je správné zařazování podle typu sacharidů – před tréninkem bychom měli přijímat spíše složitější cukry jako celozrnné těstoviny, ovesné vločky apod., po tréninku pak cukry „rychlé“ – ideální je dextróza. 

 

 

3. Nevhodné rozvržení příjmu jednotlivých složek

Vedle toho, zda máme v potravě zastoupeny všechny složky, je také důležité jejich rozvržení v rámci dne a také v režimu tréninků. Ideální zastoupení jednotlivých složek by mělo být ráno 80% sacharidů + 10 % bílkovin + 10 % tuků a ideálně opačný poměr večer, kdy tělo už nezpracovává sacharidy. Výjimkou je samozřejmě večerní trénink.

 

4. Nesprávná supplementace ostatních složek – kreatin a vitamíny

Nejen u proteinů a sacharidů platí, že by jejich příjem měl být uzpůsoben pro typ sportu, který děláte. I u mnoha dalších doplňků by mělo platit jiné dávkování – například u známého a hojně používaného kreatinu rozhodně neplatí, že by jej měli používat jen lidé budující svalovou hmotu – kreatin je součástí cyklu ATP a je tak nejrychlejším zdrojem energie – při správném dávkování tedy dodává energii pro intenzivní trénink. Pro dávkování platí, že pro trénink bojových sportů plně postačí množství 2 – 3g před tréninkem a 2 – 3g po tréninku. Podobné je to i s příjmy vitamínů obecně ve stravě, i v tomto případě jsou někdy užívaná množství zbytečně velká a zatěžují tak zbytečně organismus. 

 

 

5. Nedostatečný pitný režim a doplňování minerálů

Voda je bez nadsázky jedním z nejdůležitějších suplementů a její příjem bychom tedy za žádnou cenu neměli podceňovat – a to ani jak z hlediska celkového denního množství, tak jejího rozvržení během tréninku. Před tréninkem bychom ideálně měli vypít asi 0,5 litru a pak už jen doplňovat malá množství během výkonu. Důležité jsou také minerály, které by v ní měly být obsaženy, a to právě po výkonech, jako jsou tréninky bojových sportů, kde se velmi rychle ztrácí a jejich doplňování se často podceňuje. Na trhu je určitě mnoho iontových nápojů, ale můžete si ho připravit také sami, obsahovat by měl fruktózu, dextrózu, sodík a zinek.  Draslík, který by je měl doplňovat, je jediným prvkem, který se u nás nedá samostatně koupit. 

 

 

A na závěr jeden tip: V USA je v poslední době mezi MMA zápasníky a zápasnicemi rozšířené pití nápoje Pedialyt, který v ideálním složení obsahuje všechny potřebné minerály. Tento nápoj se u nás sehnat nedá, ale protože je původně určen malým dětem pro rychlé a šetrné doplnění minerálů, obdobný produkt u nás na trhu samozřejmě existuje také – a jmenuje se Kulíšek  

Pokud Kulíška budete testovat, přejeme k němu dobrou chuť a hodně inspirace při zdokonalování vašeho sportovního jídelníčku! 

 

Připraveno na základě přednášky Jiřího Vacka pro MMAA.CZ


Zpět na Výživa