To pravé ořechové

Ořechy jsou potravinou, které není v našich končinách úplně nejobvyklejší, přitom pro vegany se jedná o velice sympatické jídlo bohaté na bílkoviny, kvalitní mastné kyseliny i o rychlý zdroj energie. V literatuře se někdy se ořechům kvůli vysokému obsahu bílkovin dokonce říká vegetariánské maso. Pokud tedy chcete mít svůj vegan jídelníček opravdu komplexní, doporučujeme se ve zvýšené míře na tuto pochoutku zaměřit. 

 

 

 

Kromě vysokého množství bílkovin mají ořechy několik dalších bonusů: v první řadě je to velké množství vitamínů B, dále pak hořčíku, mědi a zinku. Ořechy samozřejmě obsahují i hodně sacharidů a celkově je jejich energetická hodnota vysoká, takže mohou sloužit i jako "spalovací motor" při náročném tréninku. Někteří sportovci si je proto dávají cca hodinu zejména před aerobně zaměřeným trénikem, na který zaručeně dodají dostatek energie. Jediné, co si je potřeba u ořechů hlídat (když pomineme možnosti alergií), je jejich vyšší obsah tuku; pokud se tedy snažíte výrazně zhubnout nebo se hodně vyrýsovat, používejte je spíš jako doplňkový zdroj energie a bílkovin např. k robi masu nebo sojovému masu, které je skoro bez tuku. 

 

 

 

Co se týče vhodnosti různých druhů ořechů pro sportovní výživu, výborné jsou například mandle, které mají vysoký obsah komplexních bílkovin a také hořčíku, který zabraňuje po náročných tréninzích křečím u namožených svalů. Mande mají navíc vysoký obsah vápníku (výrazvě vyšší, než třeba kravské mléko), dále pak selenu a zinku. Rovněž snižují cholesterol v krvi, i když ten vegetariány a vegany moc trápit nemusí, protože se do těla dostává zejména konzumací živočišných produktů. 

Na selen, který mimo jiné posiluje imunitu nebo má vliv na kvalitu pokožky, ještě bohatší než mandle, jsou para ořechy. Ty se konzumují skoro výhradně čerstvě vyloupnuté, poměrně rychle se totiž kazí. Energie para ořechu je 670 kJ ve 100 gramech, takže jsou vhodné i před tréninkem jako rychlý zdroj sacharidů. U nás jsou para ořechy relativně méně rozšířené, ale patří mezi nejvýživnější druhy.

 

 

 

 

U nás naopak nejrozšířenější jsou lískové a vlašské ořechy. Vlašské ořechy jsou ze všech běžně dostupných druhů nejbohatší na omega 3 mastné kyseliny a mají silné antioxidační účinky. Stejně jako lískové ořechy jsou výborným zdrojem vitamínů B a E, takže je určitě vhodné je jíst i jako doplněk například k ovoci (ideální kombinace ja pak müsli, ovoce a ořechy). V literatuře se často uvádí i dobrý vliv vlašských ořechů na mozkovou činnost, zejména soustředění, ale třeba i rychlost reakcí, což je pro bojové sporty velice žádoucí. 

Dalším hojně rozšířeným druhem ořechů jsou arašídy. U nich je ovšem poněkud nevýhoda, že k dostání jsou zejména v různě dochucených a upravených variantách (opražené na oleji, o jehož kvalitě se dá dost pochybovat - a navíc vydatně osolené popř. pocukrované). Takže i když je jejich obsah bílkovin a dalších živin vysoký, přecpávání klasickými solenými arašídy moc nedoporučujeme. Arašídy mají kromě toho ještě tu nevýhodu, že pro některé lidi obsahují potravinové alergeny. 

 

 

 

Pokud se snažíte doplnit do organismu železo, výborným zdrojem jsou pistácie. Kromě něj obsahují pistácie samozřejmě ve vysoké míře i bílkoviny, velké množství vlákniny a vitamínu A. I chuťově jsou pistácie výborné, takže by ve vašem jídelníčku určitě neměly chybět.

Celkově je vliv ořechů pro organismus nejen veganů nebo sportovců jednoznačně pozitivní a nebojte se tedy s nimi experimentovat a zařazovat je častěji do svého jídelníčku, ať už v surové podobě, nebo různě upravené. 

 

 

Zpět na Výživa