Mandlové mléko - výborná alternativa ke kravskému mléku

Konzumace kravského mléka s sebou nese kromě etických problémů  i různá zdravotní rizika. Pokud chcete mléko ze svého jídelníčku vyřadit (ať už z důvodů zdravotních nebo etických), nabízí se množství alternativ. Kromě notoricky známého sojového mléka, které ale nemusí každému sedět, se v poslední době stále více dostávají do popředí i další alternativy - mimo jiné například mandlové mléko, které má vynikající nutriční vlastnosti.

 

 

Mandlové mléko jde buď koupit v obchodě (nejčastěji zdravých výživách, ale nabízejí ho i některé supermarkety), ale bez větších problémů se dá vyrobit i doma. K jeho přípravě (1 litr) vám stačí cca 100 gramů mandlí, které necháte přes noc nabobtnat a poté oloupané důkladně rozmixujete s vodou. Pokud ho chcete mít sladší, přidá se ještě cukr, popřípadě nějaké náhradní sladidlo - výborný je například javorový sirup. Pro přímou konzumaci je dobré přidat i nějaké sladké ovoce, například borůvky nebo maliny. 

 

 

Mandlové mléko má vysoký obsah minerálů, zejména vápníků a draslíku. Mandle jsou také výborným zdrojem proteinů,  vitamínů a stopových prvků jako je např. zinek. Mandlové mléko můžeme pít samotné (vhodné je zejména pro děti, protože není alergenní a má vysoký obsah živin), ale i používat třeba při přípravě cereálií, velice chutné je s lesním ovocem nebo dalšími oříšky, popřípadě se dá velice dobře využít při přípravě veganského proteinového nápoje po tréninku. Pokud rádi pijete kávu, hodí se i do ní a využít ho je možné i při přípravě různých cukrovinek. Například vaše snídaně s ním bude nejen etičtější, ale i výrazně zdravější a chutnější, než klasická - inspirovat k její přípravě se můžete třeba na této fotografii (cereálie se sojovým jogurtem, lesním ovocem a hrozny, mandlové mléko a čerstvé ovoce). Přejeme dobrou chuť.

 

 

Zpět na Výživa