Velikonoce bez utrpení

Velikonoce jsou dalšími svátky, kde se uplatňuje spíš odkaz minulosti, než konstruktivní přístup související s vlastním názorem.

Vedle vánoc je svátkem, který se také vyvinul do extrémně komerční podoby a jako takový je zdrojem velkých příjmů. I toho, že jej většina lidí, zejména u nás, “slaví” volnem z práce, opatřením plných košů jídla ze supermarketu a následným nepřetržitým pojídáním čehokoliv. Ve velké mire bohužel i potravin ze zvířat, která “se řeklo”, že by se o velikonoce “měla” jíst.

 

 

Původní smysl tohoto svátku je upozornit na symboliku znozrození – křesťanská tradice vychází z pohanských oslav příchodu jara.

V psychologické rovině mají takové svátky určitě význam jako rituály, ke kterým se dnes pomalu začínáme navracet – rituály pomáhají propojovat lidi s přírodními cykly a jsou důležité v obdobích přechodů období.

Proto velikonoce naši předkové využívali symbolicky k oslavám příchodu jara - příchodu něčeho nového, podpoře růstu nových věcí. A k tomu mohou být dobré i dnes, pokud je někdo chce slavit - vzpomenout na jejich původní význam. 

A rozhodně k tomu není třeba zastaralých symbolů růstu a znovuzrození - vajec nebo mrtvol mláďat, u kterých dnes už víme, že jsou spojeny s obrovským utrpením. Pokud bychom lpěli na dávných zvycích důsledně, dodnes upalujeme za čarodějnictví a kupujeme si otroky, tak proč takové změny neudělat všude, kde přináší někomu zbytečnou bolest.

Slavit velikonoce můžeme mnoha jinými způsoby – gurmáni si mohou připravit veganské alternativy ke klasickým jídlům - beránkům a dalším (skvělé a překvapivé recepty najdete třeba na Veganotic), děti nebo ten kdo si rád vyzdobí tematicky domov, může vejce nahradit mnoha dalšími, pozitivními symboly jara – květinami, zajíčky. 

 

Slavit lze i netradičně nebo s trochou nadsázky - milovníci SM praktik:) mohou třeba oslavit víkend genderově vyrovnanými verzemi podivného českého zvyku bít ženy nebo přivazováním mužů k židlím a vyžadování výkupného, jak se praktikuje v Anglii :)

Způsobů je mnoho a fantazii se meze nekladou. Inspirovat se můžeme i dalšími zvyky, například norským tradičním řešením vražd, které se ten den objevují i na obalech potravin.

Způsobů, jak si “vzpomenout” na původní smysl podobných dávných svátků, pokud už někdo takovou potřebu má, je bezpočet – a rozhodně tedy nemusí být oslaven zabíjením zvířat nebo masivním, nesmyslným pojídáním vajec nebo mrtvol mláďat.

Děkujeme!

 

Zpět na Novinky