Revolta: Všichni jsme jedno

12.12. se koná v Praze v klubu Roxy tematický večer s názvem VŠICHNI JSME JEDNO, jehož výtěžek směřuje na podporu africkým dětem a na kterém pokřtí své CD český rapper REVOLTA. Protože Marek aka Revolta v otázce vztahu ke zvířatům, o které projektu Vegan Fighter jde v první řadě, inspiruje mnoho ze svých fanoušků, vystoupíme na jeho akci a ukážeme možnosti, jak žít soucitně ke zvířatům a přitom být ve výborné kondici. 

V rámci projektu Vegan Fighter bychom rádi otázku ochrany zvířat přinášeli co nejširšímu okruhu lidí, ne jen úzce zaměřeným subkulturám, jak se tomu někdy v českých animal-rights projektech děje. Protože však práva zvířat  nechceme jednostranně vyčleňovat z celkového pohledu na svět, tedy i jiné diskriminace (například rasové), jsme zároveň rádi, že Revolta vyjádřil v rozhovoru, který přinášíme níže, jasný a srozumitelný distanc od ultrapravicové scény. 

 

 

 

Kompletní rozhovor je k přečtení zde:

 

 1. Tvé texty jsou hodně angažované a pozitivní, co tě k podobnému konceptu vedlo? A můžeš prozradit něco ke svým hudebním začátkům?

"Spousta informací, zážitků, emocí, pocitů, vývoje. A hlavně uvědomění si, že co nám tvrdí celý život: buď nejlepší, poslouchej, vydělej, nepřemýšlej, kopíruj, konzumuj a návod společnosti, abys jednou mohl být šťastný, je jedna velká lež, která je nám nepřímo manipulativně předkládána. Na základě toho jsem začal cítít touhu zbavit se EGA a začít pracovat se svým vnitřním hlasem, který nechávám, aby se skrze mě vyjádřil.

Začal jsem rapovat asi před 6, 7 lety pod přezdívkou Marass a chtěl jsem být samozřejmě ten nejlepší a nejdrsnější raper :D Ale nic bych neměnil."

 


2. Jsi vegetarián a dříve jsi byl dokonce vegan. Jaké jsou tvé důvody?

"Já vlastně začal poprvé s veganstvím už asi před 4  lety společně s kamarádem Adamem Rawem, ale pak jsem od toho upustil jak z důvodů finančních, jelikož jsem ještě studoval, tak i z důvodů, že jsem na to byl ještě jednoduše mentálně slabý a nevyzrálý. Od té doby jsem věděl, že chci jednou dospět aspoň k vegetariánství. Přiznám se, že jsem ještě před půl rokem měl dvou měsíční výpadek, jelikož jsem hodně cvičil a rozjížděl projekt SebeRevolta a přitom hubl, jelikož jsem hodně makal, běhal a přitom moc neřešil stravu. No a mysl neměla nic lepšího na práci, než mi vsugerovat, že pokud rychle nepřiberu, nikoho nenamotivuju. Ale uvědomil jsem si, že šlo pouze a jen o EGO, že jsem hubený, protože jsem si nenašel čas si vařit. Teď už jsem konečně ve fázi, kdy v tomhle mám jasno. Naučil jsem se pravidelně si vařit a vše je ok. A můj důvod je čistě etický, vím, že sám zabít živého tvora nedokážu, takže ho nechci ani jíst.
Takže nesouhlasím s holocaustem páchaným na zvířatech ve velkochovech a samozřejmě jsem si vědom že vegetariánem být nestačí a proto jím sice vajíčka a mléko, ale slepice mám u dědy a pro mléko si jezdím na domácí farmičku. :) Takže se snažím řídit morálním a etickým kodexem a v podstatě od malička nedokážu zabít ani pavouka, tak si myslím, že je to i moje přirozenost."


3. Kromě hudby i aktivně sportuješ. Jak vnímáš přínos vegetariánské stravy pro svou sportovní výkonnost?

"Teď když si zodpovědně vařím, tak se cítím skvěle. Ale jak říkám, nejsem ten typ, co je vegetariánem kvůli zdravotním důvodům, ale z etického přesvědčení, že přehlížet jak zvířata trpí kvůli tomu, že nám maso chutná (přitom lidem maso vlastně nechutná, chutnají jim pouze ty směsi koření a soli, kterým si ho ochutí) není správné.
Takže nejsem žádný extra odborník, ale myslím, že i malé dítě dnes pochopí, že to maso, které si dnes lidi kupují ze supermarketů, které je různě chemicky ošetřeno (steroidy, antibiotika), tělu daleko víc škodí, než prospívá. To už dnes potvrdí i doktoři.
Takže můj hlavní přínos je karmický, že kvůli mně nemusí žádný tvor umřít, abych se najedl. 

Co se týče přínosu fyzického, cítím se lehčí, svěžejší a živější." :)

 

4. Jsi v oblasti prosazování práv zvířat poměrně aktivní, chtěl jsi podpořit třeba Veggierek v pražském Rock Café, ovšem organizátoři tě z akce odvolali kvůli tvému údajnému napojení na ultrapravicovou scénu. Můžeš tyhle spekulace vyvrátit a říct své jasné stanovisko k nazi ideologii? 

"Upřesním, že jen někdo z organizátorů. Ne všichni. Někteří mi teď pomáhají s vege rautem benefiční akci Všichni jsme jedno, kterou pořádám. A s hlavním organizátorem jsme si volali a v přátelském duchu vše vysvětlili, že šlo o špatnou komunikaci a nedorozumění. SPEKULACE nejde vyvrátit. Protože spekulují ti, co nehledí na FAKTA a na to, že celá moje tvorba, činy a aktivity jsou vůči tomu v úplném rozporu. Spekulace je přece sama o sobě neobjektivní věc a spekulovat se dá vlastně o čemkoli. Vlastně jsem se mnohokrát k tomu vyjádřil, že neonacismus, rasismus, xenofobie je hloupá ideologie, proti které svojí tvorbou i pokojně bojuju. Snažím se ovlivnit mládež, aby se mimo jiné i vyhýbala těmto rizikovým negativním věcem a špatně smýšlejícím partám, tím že jsem založil projekt seberevolta a momentálně s ním jezdím po základních školách. Je to jenom o jedné věci. Jít s kůži na trh a být na mušce znamená, že vás může kdokoli kdykoli z čehokoli obvinit a to, že jste známý,  tomu udělá prostor. Michael Jackson byl jeden z nejmírumilovnějších lidí na světě, miloval děti a dělal pro ně toho tolik krásného. A co z něho udělali ? Pedofila.Takže říkám jasně Neonacismus - NE ! Je to hloupost a nevyzrálost těch co k této ideologii tíhnou!"

 

12. 12. 2012. se v pražském Roxy koná křest tvého CD, prozraď o téhle akci trochu víc…

"Křest je vedlejší věc. Můj sen byl jednou sám uspořádat, domluvit a zorganizovat velkou benefiční tematickou akci, která spojí spoustu lidí dobré vůle. Takýe zde vystoupí interpreti pouze s tematickými skladbami (láska, mír, spolupráce, problematika společnosti), dále zde budou tematické exibice a přednášky -  Vegan Fighters, SebeRevolta Workout a akrobaticko-freerunningová show.  Bude zajištěn i veganský raut a na akci budou čtyři možnosti jak se podílet na pomoci druhým. Jelikož cítím potřebu se podílet jak lokálně, tak i tam, kde cítím největší chudobu, proto výdělek z akce bude na místě předán organizaci na adopci afrických dětí. Dále je možnost se podílet na geniálním projektu daruj hračku, díky němuž může kdokoliv splnit dětem z dětských a sociálních ústavů jejich Vánoční přání. A ten, kdo dítěti splní jeho přání, bude na akci odměněn. Zde  ve videu je vše vysvětleno.

Dále u vstupu bude sbírka pro Středisko Samaritán Olomouc, pro lidi bez domova, kde může každý věnovat například boty, teplé zimní oblečení, rukavice, čepice, spacáky, deky, ale také opasky. A na místě bude ještě možnost podepsat petici za zákaz kožešinových farem u nás v ČR. 


6. Jsi poměrně aktivní i politicky. Máš nějakou vizi, jak by měla vypadat ideální společnost, ve které bys chtěl žít?


"Politika je strašná pavučina. Je těžké se v ní orientovat a hlavně politika nikdy nebude řešit ten nejdůležitější problém dnešní společnosti a to jsou morální a etické hodnoty.
To je kořen všeho. A pokud je špatný kořen, pamatujme, že ze špatného kořene nikdy nevyroste pěkný strom. Proto hledám cestu, jak ovlivnit mládež a vštípit jim ty základní hodnoty jako pokora, úcta, poctivost, skromnost a soucit.
A politika tyto hodnoty neprezentuje, naopak jsou v ní lidé opačných hodnot. Proto neustále přemýšlím, jestli se mám politicky angažovat nebo si jít svou cestou.
Ideální společnost je taková, kde ten, kdo něco ukradne, je potrestán. A když se to stane pravidlem, lidé si nedovolí krást. Jenže u nás se krade ve velkém a žádné tresty. Proto morální hodnoty upadly. Pamatujme, dnešní politici, dnešní rádoby umělci, sportovci a celebrity jsou jen odrazem nás a my zase jejich."


7. V tvých textech a celkové prezentaci se hodně objevuje spojení lásky a boje - co pro tebe tyhle dvě věci znamenají? A má láska, o které mluvíš, i třeba svůj filozofický význam, přesahující naši reálnou existenci nebo ji spíš bereš jako čistou emoci, kterou chceš prostě sdílet se svými posluchači?

"Tohle je téma nad kterým už delší dobu trávím nejvíce času. No myslím si, že určitý boj není protiklad lásky, jak si někteří lidé myslí. Například myslím si, že když chce člověk žijící v systému a ne někde v horách, odříznutý od civilizace,  něco doopravdy změnit, je bojovat takřka nevyhnutelné.
Jsem v tomhle rozdvojená osobnost. Jedna půlka mě chce za svobodu a spravedlnost bojovat, stát se politikem, aktivistou a hájit práva těch, co jsou utlačování a těch, co potřebují pomoc. No a ta druhá, duchovní stránka, chce pouze klid, přírodu, mír a vnitřní pokoj. Takový vnitřní pokoj, který jsem doopravdy cítil nedávno, když jsem byl v Norsku v divočině, odřízlý od civilizace a spal s kamarádem pod širákem. Ráno se vzbudil s ranní rosou a u krásného jezera sledoval, jak nad vrcholky hor vychází slunce. Byl jsem tak šťastný, plný a věděl, že to je ta pravda, to je ten pravý mír a láska, kterou moje duše hledala, ale kterou bohužel tady ve společnosti nikdy nemůžu naplno procítit, když vidím všude kolem sebe lži, intriky, nenávist a pomluvy.
Ale pak si uvědomím, že cítím určité poslání tady a musím se vrátit a splnit ho. A to je přesně ono. Přijedu sem a musím řešit takové hnusné nepříjemnosti, jako že mi zruší koncert z důvodů, že jsem napojený na nacismus. A zase začíná boj. Jdu na demonstraci na Václavák a vidím kolik je protiústavní nespravedlnosti a zase začíná boj.
No nad čím poslední dobou hodně přemýšlím a co mi dalo hodně vnitřního klidu, je filozofie, kterou se snažím šířit na koncertech. A to je: Miluj svého nepřítele.
Lidi totiž mají rádi jenom lidi, kteří mají rádi je nebo ty, kteří s nimi sdílí stejné názory, postoje, koníčky, zábavu atd. Ale podle mě je třeba se naučit mít rád i lidi, kteří nás nemají rádi nebo kteří nás pomlouvají nebo jednoduše ty, kteří se zdají být z opačné strany. Nebo aspoň se naučit k ním necítit nenávist. Ale to uvědomění, že všichni jsme jedno, přece platí nejen na základě barvy pleti a země původu, ale když jdeme opravdu do hloubky, tak přece i na základě názorů, politického vyznání, chování atd.
A to je přesně ono. Dokuď se pacifisti nenaučí přestat nenávidět militanty, komunisti, kapitalisty, chudí bohaté, vegetariáni masožravce atd.atd. nikdy se jako lidstvo duchovně neposuneme."
8. V jakém směru myslíš, že se bude dál ubírat vztah mezi lidmi a zvířaty? Dnes jsme v hodně rozporuplné situaci, kdy skoro každý mluví o tom, jak má zvířata rád a přitom za zdmi jatek a velkochovů se odehrává pro zvířata totální peklo, které v tak obrovském měřítku ještě nikdy neexistovalo - přitom v jiných oblastech (práva menšin apod) je trend opačný… Jak si ty sám tento rozpor vysvětluješ?

"Jednoduše. Tím, že se zastanu práv menšin, si přece nemusím nic odepřít.
Maso je droga, maso je posedlost, maso jí lidi dennodenně, den za dnem v xxx možných formách. Paštiky, salámy, párky, kuřecí, telecí, vepřové, hovězí, ryby…Maso je všude, takže to přece musí být přirozené, že?
Chutná jim, je výborné. Takže? Zabíjet zvířata je přece přirozené. Proč? Protože bez něho prostě nemůžu být. Vztah se nebude ubírat lepším směrem, dokud lidi nepovýší etickou hodnotu nad hodnotu, že jim to chutná."

9. Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí a inspirace do další tvorby.

Také Vám děkuji a těším se na vás 12.12. v Praze :) Mějte se krásně a mějme se rádi :)

Zpět na Novinky