Raw vegan strava sester Wiliamsových

Od počátku roku 2012 se vynikající tenistky Serena a Venus Williamsovy rozhodly na doporučení lékařů a výživových specialistů přejít na veganskou stravu - důvody byly zejména zdravotní, Venus totiž trpí tvz. Sjognerovým syndromem, který způsobuje mnoho bolestivých symptomů a zásadně ovlivňujících nejen sportovní výkonnost, ale i běžný život. Obě sestry se začaly za pomoci specialistů intenzivně zabývat svým životním stylem a výživou a rozhodly se k radikální změně. Jaký vliv tato změna měla, se ukázalo nedávno ve finále letošního Wimbledonu, kde Serena Williamsová porazila světovou dvojku Agnieszku Radwaňskou 6:1, 5:7 a 6:2 a získala wimbledonský titul. Sestry Williamsovy pak společně zvítězily v dámské čtyřhře. 

 

 

 

"Udělali jsme prostě kompletní obrat," říká Serena. "Ze zdravotních komplikací jsme byly už zničené, ale nyní máme ke všemu mnohem pozitivnější přístup." 

A Venus doplňuje: "Po US open jsem cítila neustálou bolest, nemohla jsem ani zvednout ruku, procházela jsem neustálým kolotočem vyšetření a zákroků. Pak jsem pochopila, že prostě musím změnit svůj život, jídelníček, všechno." Serena toto změnu absolvovala společně se svou sestrou, z preventivních důvodů a kvůli její podpoře. 

Kromě veganství se začali sestry Williamsovy věnovat i józe a celkově začaly žít tyto bývalé milovnice živočišných steaků mnohem zdravěji. 

 

 

 

Jídelníček sester Williamsových je nyní nejen vegan, ale navíc i raw - většina potravin, které konzumují, tedy neprošla žádnou tepelnou upravou, resp. jen minimální (do 38 stupňů). Obsahuje vysoké množství čerstvé zeleniny a ovoce a samozřejmě i proteinů. Jejich zdrojem jsou v raw jídelníčku nejčastěji ořechy, semena (například slunečnicové, dýňové),  listová zelenina, mungo fazolové klíčky (známé třeba z asijské kuchyně), různé druhy luštěnin a některé ovoce, avokádo. Všechny tyto potraviny zařazují sestry Williamsovy do svého jídelníčku ve vysokém množství. Pijí rovněž i různé čerstvé koktejly, připravené z raw potravin, kde je obsah proteinů a vitamínů maximálně komplexní. 

 

 

Američtí komentátoři se shodují v tom, že zejména pro americké ženy, které velice trápí nadváha a obezita (podle aktuálních údajů jí trpí už přes 60 procent američanek) a s tím spojené zdravotní komplikace, může být pro mnoho z nich příklad sester Williamsových silnou inspirací. 

 

 

Zpět na Novinky