Odborníci na výživu z Harvardu nedoporučují pít mléko

Mléko je jedna z živočišných potravin, u které se podařilo vzbudit zřejmě nejsilnější dojem, že bez jeho konzumace se neobejdeme a že vynechat ho ze svého jídelníčku je nezodpovědné hazardování se zdravím (přestože více než polovina lidstva konzumaci mléka vůbec nezná a rozhodně jim nechybí). V těchto dnech ovšem vyšla zpráva z harvardské univerzity určená americkému ministerstvu zemědělství, která aktualizuje podle nových poznatků starší výživová doporučení a potravinové pyramidy. Jak je zdůrazněno v průvodním dokumentu, tato zpráva není na rozdíl od většiny jiných výživových doporučení nijak ovlivněna lobbisty potravinářského průmyslu a z potravinové pyramidy navrhuje úplně vyřadit mléko a mléčné produkty, zejména díky nebezpečí zvýšeného rizika rakoviny a kvůli vysokému podílu nasycených tuků. Harvardští odborníci ve své zprávě navrhují, že k získávání vápníku pro lidský organismus je mnohem vhodnější například zelenina jako je kapusta, brokolice nebo květák (dvojnásobný obsah vápníku než v mléce a vyšší využitelnost), dále například ze sojového mléka nebo luštěnin a ořechů.

 

 

 

Celkově zpráva samozřejmě i doporučuje co největší konzumaci zeleniny, ovoce a dalších rostlinných potravin, ale to už není žádné větší překvapení. 

Pokud byste chtěli vidět kromě této aktuální zprávy i další převážně etické důvody, které vedou k vyřazení mléka z jídelníčku, podívejte se například zde. Článek v angličtině pak najdete tady:

 

 

Zpět na Novinky