O Veggie Vánocích před jejich startem - rozhovor s organizátorkou

A protože se Veggie Vánoce rychle blíží, zeptali jsme se naší kolegyně Lindy, která se stará o hlavní organizaci a je maminkou :) konceptu Veggie akcí na aktuální podrobnosti k celé akci i programu:

 

Můžeš prozradit, jak se zrodila myšlenka na Veggie Vánoce?

 

Myšlenka se zrodila zcela intuitivně :) a Veggie Vánoce reagují na pozitivní ohlasy na Veggie Náplavku a loňské vánoce Vegan Fighter. Velmi rádi bychom těmito eventy podpořili pozitivní vnímání zdravé a etické stravy veřejností, a to na rozdíl od jiných akcí i tou neveganskou, což se nám podle ohlasů poměrně hezky daří.

Rádi také zveme všechny ostatní neziskovky, protože i když každý pracujeme trochu jiným způsobem, máme stejný cíl. Jsme rádi, když nás návštěvníci vidí alespoň na našich akcích pohromadě.

Osobně patřím ke generaci veganů, kteří ještě pamatují dobu, kdy u nás nebyla žádná veganská restaurace - dnešní stav je naprosto skvělý. Našimi akcemi a třeba i anketou o Nejlepší vegan restauraci roku 2015, pro jejíž výherce máme mimochodem přichystané krásné poháry :), velmi rádi podporujeme nepřímo také vegan trh u nás. Vnímáme to jako velmi důležité pro to, abychom se přibližovali ke světu, kde bude utrpení zvířat stále méně a méně.

Naším hlavním důvodem, proč děláme tuto a podobné akce, ale vlastně i pro všechny aktivity Vegan Fightera jsou zvířata - chceme, aby ta krásná a vnímavá stvoření nemusela zažívat utrpení, které se v jejich životech kvůli jídlu a životnímu stylu lidí děje. Navíc když ke všem živočišným produktům máme dnes chutné a zdravější alternativy.

 

Jaké je zákulisí příprav takové akce jako jsou Veggie Vánoce nebo Veggie Náplavka?

 

I když to navenek možná nevypadá, je to někdy organizačně docela náročné - sladit dohromady tolik lidí, aktivit, ale i osobností a přístupů :) Na Náplavce jsme měli téměř 50 stánků a program běžel na 3 stagích, během dne prošlo několik tisíc lidí. Ale je to skvělý pocit vidět, jak všechno pak funguje samo o sobě. I když je paradox, že na akci věnované tak skvělým vegan pochoutkám se hlavní organizátoři nestihnou většinou ani najíst :)

 

 

 

Co bys doporučila zajímavého z programu Veggie Vánoc?

 

Nejde vybrat jeden nejzajímavější bod, program jsme sestavovali tak, aby všechno bylo zajímavé a každý si přišel na své. Na programu jsou největší vegan trhy u nás, dorazí na 40 obchodů, restaurací a projektů. Akce je opět koncipovaná jako Zero Waste, takže minimalizujeme dopad z celé akce maximální úsporou materiálů, kompostováním nádobí, a i návštvníci se mohou zapojit - třeba tím, že si přinesou vlastní příbor apod.

V samotném programu pak máme vedle workshopů opět zapojené i živé food shows, a tentokrát zkoušíme i novinku - ve spolupráci s restaurací Plevel a dětskou veggie psycholožkou Klárou Votavovou si budou prezentující povídat o alternativním rodičovství a Vánoci nad komentovanou přípravou a konzumací jídla - jako tomu bývavalo dříve. To vše bude  doprovázené  vizuály promítanými na tři velká projekční plátna, která v klubu Futurum máme připravené, takže se bude na co dívat :)

To i večer, kdy poběží za koncertem Presenta obrazová projekce, a také v malém sálku, kde bude celý den Veggie Christmas Cinema, kterou s námi zajišťují Otevři oči.

Do programu workshopů jsme také přichystali spoustu tipů na dárky a Silvestra - třeba v rámci živé food show v podobě tipů na chlebíčky a výborné jednohubky, a také na případná předsevzetí do roku 2016 - třeba jak zhubnout na veganství nebo jak aktivně chránit zvířata.

A návštěvníky a návštěvnice bych samozřejmě ráda pozvala i na naši přednášku Vegan Fighter, tentokrát o tom, jak veganství dobylo v téměř již uplynulém roce sport a vlastně i mainstream obecně. A jaká by mohla být naše přání do toho dalšího.

 

A jaké máš ty osobně přání do příštího roku? 

 

Abychom co nejdříve žili ve světě, kde neexistuje zbytečné utrpení zvířat způsobované lidmi. A aby se naše akce i nadále lidem líbily :)  

 

 

Zpět na Novinky