Jedení masa se stane brzy odporným, říká laureát Nobelovy ceny Roth

Není novinkou, že orientace na rostlinnou stravu, ať už z etických nebo zdravotních důvodů, v posledních několika letech rychle nabývá na významu a existují předpoklady, že se tak bude dít i nadále.

Alvin Roth, laureát Nobelovy ceny za ekonomii a profesor na Harvardu a Stanfordu, jde ve svých úvahách jestě o kousek dál. Magazín Time uvádí v posledním čísle některé z jeho ekonomických předpovědí pro následující rok.

Toth pracuje s konceptem “odpornosti” jako řídící silou na trhu.  Ve světle takových úvah předpokládá, že s tím jak se mezi veřejností šíří informace o hororech, které se dějí na jatkách a velkochovech a tím, jak maso škodí zdraví, se může jeho konzumace velmi brzy stát spíše okrajovou záležitostí - ne normou.

“Už nejíme velryby, protože si myslíme, že jsou chytré. Další na řadě jsou krávy”, uvádí Roth. Zamýšlí se nejen nad veganům dlouho známým a evidentním fakten, že velryby i krávy mají jedinečné osobnosti a velký rozsah emocí i intelektovou kapacitu, ale i nad racionálními a iracionálními důvody, proč jedno zvíře západní společnost konzumuje, druhé v drtivé většině ne. Psychologicky by se dalo hovořit o obranných mechanismech, Roth se zamýšlí nad mechanismem společenské akceptovatelnosti, která se může nyní rychle posunout. Veganství se tak, podle Rotha, může velmi brzy stát hlavním, většinovým způsobem stravování, protože lidem se maso bude zdát už příliš odporné.


 

Zpět na Novinky