Běhám pro zvířata, říká ultramaratonkyně Michelle Taylor

O tom, jak výborná je pro extrémní sportovní výkony vyvážená rostlinná strava, se nepřesvědčují jen profesionální utramatonci, jako je Scott Jurek  nebo kanadský šampion v ultramaratonu, vegan Brendan Brazier (i jeho kniha o veganské stravě bude v dohledné době v dostání v České republice), ale i amatérští sportovci, pro které je běhání v první řadě zábava a koníček. Sem patří i američanka Michelle Taylor, která běžecké závody absolvuje jako členka týmu PETa a nedávno se jí povedlo ve své věkové kategorii na mezinárodním závodě v Malibu vyhrát svůj první ultramaraton v délce sto kilometrů. "Splnila jsem si tím svůj velký sen - ale neméně důležité pro mě je, že jsem mohla ukázat, jak je veganská strava prospěšná pro naši kondici. A že vyloučení potravin, kvůli kterým se zabíjejí zvířata, je vítězství pro všechny," uvedla Michelle. "Zvířatům chci věnovat všechny svoje závody a všechna svá vítězství, chci udělat maximum pro to, abych jim pomohla."

 

 

Své přesvědčení, že se nechce podílet na násilí vůči zvířatům, má v sobě Michelle už od dětství. Vegetariánkou se stala v osmi letech, kdy si uvědomila, že maso na jejím talíři pochází ze zabitých zvířat, které podle svých slov vždy milovala a vážila si jich. Začala tedy hledat alternativy a když se na střední škole pustila do sportovní kariéry (tehdy jako fotbalistka), zjišťovala zároveň hlubší informace k výživě a jejímu vlivu na zdraví. Veganské vaření ji hodně oslovilo a založila si o něm i blog, na kterém se kromě jídel snaží i ukazovat, jak moc jsou důležitá na první pohled bezvýznamná rozhodnutí o tom, které výrobky si v obchodě nakupujeme a co jimi všechno můžeme ovlivnit. 

 

 

K nejoblíbenějším potravinám Michelle, jež doporučuje každému veganovi/nce, řadí zejména všechny možné varianty smoothie (obohacené např. o mandlové mléko nebo proteiny) a maximum čerstvého a syrového ovoce a zeleniny. Nevyhýbá se ale ani různým veganským alternativám tradičních masových jídel. Veganskou kuchyni považuje za velice zábavnou a kreativní; na prvním místě je pro ni ale její etický rozměr. Všem, kteří o změně svého životního stylu uvažují, pak Michelle doporučuje co nejvíce studovat a vzdělávat se a to jak v oblasti výživy, tak etiky ve vztahu ke zvířatům. "Aktivním veganským sportovcem jsem se stala prostě proto, že chci udělat něco navíc pro zvířata," dodává Michelle. 

 

 

 

Zpět na Novinky