92letý maratonec a vegan Mike Fremont překonává rekordy

"Žádné maso, žádné mléko, žádné toxiny," prozrazuje svůj recept na to, jak v 92 letech držet světový rekord v maratonském běhu ve své věkové kategorii dlouholetý vegan Mike Fremont, který i po devadesátce dokáže běhat rychleji a vydrží více, než většina o desítky let mladších lidí. Právě veganský jídelníček založený na rostliných zdrojích je podle Mika Fremonta klíčem nejen ke zdraví, ale i k vynikajícím sportovním výkonům i v tomto požehnaném věku. Ještě na prahu sedmdesátky se přitom zdálo, že má Mike před sebou jen pár měsíců života, byl mu totiž diagnostikován nádor. Ten se lékařům podařilo odstranit a doporučili mu potom změnu stravy směrem k rostlinému jídelníčku. "Během dvou let po rakovině jsem se dostal veganskou stravou do skvělé formy," vzpomíná Mike na začátky svého veganství. Jak říká v jednom z rozhovorů, dalších dvacet let, co se stravuje vegansky, již žádné další zdravotní problémy nepoznal, vůbec neví, co jsou léky a cítí se skvěle. To dokládají i jeho sportovní výsledky, kdy je schopný ve svých více než devadesáti letech uběhnout desítky kilometrů. "Během přípravy na nějaký důležitý závod běhám v průměru kolem 35 mil denně a jako doplněk přidávám konoistiku," říká Mike. "Samozřejmě neběhám už v nějakém závratně rychlém tempu, ale pracuji hlavně na vytrvalosti."

Ta je u něj opravdu obdivuhodná, v přípravě absovuje několikahodinový běžecký trénink každý den s výjimkou sobotního odpočinku. I díky tomu se mu podařilo dosáhnout světového rekordu v maratonu pro více než devadesátileté běžce, který je šest a půl hodiny. "Příprava je samozřejmě velice důležitá, ale když už jste v mém věku a nestravujete se maximálně zdravě, vaše tělo prostě takovou zátěž nevydrží," říká Mike. "Význam veganského jídelníčku pro mé výkony je opravdu naprosto klíčový."

Mikovi Fremontovi přejeme samozřejmě ještě hodně let plných energie a vynikajících veganských jídel, která mu ji budou dodávat.

 

 

 

 

Zpět na Novinky