Veganství znamená soulad, říká Gene Baur z Farm Sanctuary

Gene Baur je zakladatel útulků pro zachráněná hospodářská zvířata Farm Sanctuary.  Je vystudovaným sociologem, pracoval v marketingu a kvůli svému vztahu ke zvířatům a zájmu o ně studoval na vysoké škole i zemědělství. A právě detailní poznání praxe ve velkochovech (působil dřív i jako veterinární inspektor) ho v osmdesátých letech přivedlo k veganství a k tomu, že se rozhodl tzv. hospodářská zvířata zachraňovat a nabízet jim bezpečné útočiště, kde by nebyla zneužívána nehrozila jim smrt. Farmy Farm Sanctuary se tak staly reálnou alternativou, která ukazuje i ekonomicky fungující model soužití lidí a zvířat, který respektuje jejich potřeby. Financované jsou od četných dárců a sympatizantů, z edukační činnosti a mnoha doprovodných aktivit. Zde si můžete přečíst citace z několik rozhovorů, které ukazují životní zkušenosti Gena Baura, který je i vynikajícím sportovcem (závodí i po padesátce například v triatlonu a umísťuje se na předních příčkách v různých maratonských bězích).

 

 

 

"Rozhodl jsem se přestat jíst zvířata v roce 1985 a veganem jsem se stal záhy poté. Uvědomil jsem si, jak je vše propojené - víte, je jedno, jestli jsou zvířata zabita rovnou pro maso, nebo jsou ještě napřed využita pro mléko nebo vejce a zabita až poté. V mé mysli je to propojené a ani na jednom se nechci podílet." 

 

"Jednou z mnoha odměn veganství je, že žijete způsobem, který je opravdu v souladu s vašimi hodnotami. Mnozí lidé se v nitru duše cítí špatně z toho, co za utrpení a bolest nákupem masa podporují; sami sebe chtějí vidět jako soucitné a zodpovědné, ale živočišné produkty, navzdory sebeklamavější reklamě, takové nejsou a nemohou být. Jsou výsledkem násilí, týrání a zneužívání obrovského množství cítích zvířat ve velkochovech. Veganství vám dá to, že se dostanete do souladu s hodnotami, které vyznáváte." 

 

 

"Farm Sanctuary je místo, kde být veganem je prostě normální. Rádi povzbudíme lidi, kteří naši farmu příjdou navštívit, sdílejí náš pohled na vztah ke zvířatů, ale se cítí být sami, protože okolí je k těmto tématům často nepřátelské. Svět, který pomáháme vytvářet, je takový, že nezneužívat a nezabíjet zvířata je v něm normou." 

 

 

"Nejlepší ze všeho, co jsem se v našich farmách naučil, je odpuštění. Je užasné vidět zachráněná hospodářská zvířata, která se narodila do chladných a zmechanizovaných velkochovů, kde se od lidí dočkala jen bolesti a toho, že jim přinášeli smrt, jak jsou ochotna nám opět propůjčit svoji důvěru. Je nádherné vidět, jak se z nich stávají naši přátelé. Je skvělé pozorovat, jak tato hospodářská zvířata, po tom všem, co jim lidé provedli, se mohou naučit znovu věřit a milovat. I my pak o to víc věříme, že lidé mohou být lepší."

 

 

 

"Myslím, že je nesmírně důležité, aby si lidé uvědomili, že každý den dělají rozhodnutí, která mají dalekosáhlé důsledky. A to, co jíme a kupujeme, je jedním z nich. Ovlivňujeme tím osudy miliard zvířat, která jsou kvuli tomu vězněna a zabíjena. A i z osobního hlediska tím ovlivňujeme svoje zdraví, všechny choroby, které jsou k živočišným potravinám vztažené. Ovlivňujeme tím i planetu, celý ekosystém, který živočišná výroba obrovským způsobem zatěžuje. Takže každý den můžete udělat v obchodě a při svém jídle jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, která před vámi stojí."

Zpět na Články