Vegan bodybuilder Robert Cheeke

Robert Cheeke patří mezi veganskými naturálními kulturisty k nejvýraznějším osobnostem. Založil a provozuje rozsáhlý portál www.veganbodybuilding.com, kde se shromaždují profily mnoha sportovců, kteří chtějí žít ohleduplně ke zvířatům, rady pro co nejvyváženější vegan stravu a různé tréninkové tipy. Sám Robert je úspěšným závodníkem a trenérem a i jeho cesta k veganskému životnímu stylu byla velice zajímavá.

 

 

"Vyrostl jsem na farmě a už jako dítě jsem si vypěstoval silný vztah a porozumění k hospodářským zvířatům, která pro mě byla vždy silnými osobnostmi," vzpomíná Robert. "Cítil jsem k nim respekt a uznání a brzy jsem přestál chápat, proč některá zvířata chráníme a bereme jako svoje přátele (psi a kočky), zatímco u jiných nám přijde jejich zabíjení a drastické životní podmínky jako normální. Já prostě všechna zvířata na farmě vnímal jako svoje přátele a tak jsem se rozhodl v patnácti letech přejít na veganský životní styl. Na malém, zemědělském městečku to bylo hodně složité, ale já jsem již věděl, že pro mě není jiné cesty, že se nemohu víc podílet na utrpení, kterému jsou zvířata pro naše stravací zvyky vystavována." 

 

 

Robert velice záhy zjistil, že když si svůj jídelníček dobře poskládá a bude dbát zejména na dostatečný přísun kvalitních rostlinných bílkovin, i pro jeho fyzický potenciál bude mít přechod na veganství velký přínos. Robert byl jako dítě totiž hodně hudebný a stejně jako většina teenegerů si chtěl vybudovat kvalitní svalovou hmotu bez tuku. A jak záhy zjistil, právě vegan strava měla na jeho sportovní výkonnost vynikající vliv. "Velice jsem si oblíbil různé exotické kuchyně, thajskou, mexickou, indickou nebo etiopskou," říká Robert. "Jsou bohaté na rostlinné bílkoviny a přitom mají minimum tuku. Jím širokou škálu na bílkoviny bohatých potravin (lustěniny, ořechy, různé veganské náhražky masa) a samozřejmě velké množství zeleniny a ovoce, které opravdu miluji, nejlépe co nejvíc čerstvé, z místních zdrojů." 

 

 

Robert začal na střední a později i vysoké škole hodně sportovat (atletika, fitness), aby nakonec zakotvil u naturální kulturistiky. "Na veganské stravě jsem si během let vybudoval cca třicet kilogramů kvalitní svalové hmoty a sám na sobě jsem tedy viděl, jak je vegan strava pro mé tělo prospěšná," říká Robert. "Chtěl jsem pak tyto informace a ohleduplnost ke zvířatům šířit dál a proto jsem založil portál www.veganbodybuilding.com. Zpočátku nás bylo jen pár, ale v současné době máme už před deset tisíc členů." 

 

 

 

 

Na webu se sdružují lidé, kteří chtějí žít co nejohleduplněji ke zvířatům a životnímu prostředí a zároveň jsou aktivní sportovci (většinou naturální kulturisté a kulturistky, popřípadě příznivci fitness). Robert jim zprostředkování tipy k tréninku, ale i rady pro optimální složení vegan jídelničků. "Já sám trénuji pětkrát týdně a můj trénink vypadá tak, že během něj intenzivně cvičím jednu, maximálně dvě svalové partine," uvádí Robert. "Moje tréninky trvají cca hodinu - hodinu a půl, ale před soutěží se intenzita ještě zvyšuje a trénuji i dvoufázově."

 

 

 

Robert si zejména v soutěžním období hlídá, aby přijímal cca 1,5 až 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné váhy, s tím, že podle jeho zkušeností ale stačí, když lidé, kteří nemají takovou extrémní fyzickou zátěž, jako profesionální sportovci, budou přijímat bílkovin méně, cca kolem gramu na jeden kilogram tělesné váhy. Obrovská výhoda vegan jídel je v tom, že obsahují oproti konvenčním minimum tuku nebo cholesterolu, takže tyto potraviny jsou výrazně zdravější a vegané a veganky se potýkají mnohem méně s obezitou a civilizačními chorobami. 

 

 

 

Robert je v osvětě k veganství velice aktivní, kromě portálu Vegan bodybuilding se věnuje i přednáškám na amerických univerzitách. Zejména v mladé generaci, která je ke zdravému životnímu stylu i etickým otázkám vztahu ke zvířatům otevřená, vidí naději na to, že bude ubývat velkochovů a zároveň že se podaří bojovat s epidemií obezity, která je v Americe ještě závažnější než u nás. Hodně lidí slyší v Americe rovněž na zdravotní přínosy rostliné stravy, už jen z toho důvodu, že lékařská péče je v USA nesmírně drahá a civilizační choroby související s nezdravým stravováním trápí většinu populace. V Americe v tomto směru hodně pomáhají příklady celebrit, kterým lékaři doporučili ze zdravotních důvodů přejít na vegan stravu, například bývalý americký prezident Bill Clinton a další. 

 

 

 

"Vidím, jak se informace hlavně díky internetu neustále rozšiřují a spousta veganských sportovců inspiruje svými výkony a příkladem ostatní," říká Robert. "Stejně tak se šíří i nabídka vegan jídel, která je dnes už opravdu nesmírně bohatá, když to srovnám s dřívejší dobou. Snažím se lidi přivést k tomu, aby se dál vzdělávali, snažím se je inspirovat a to mi dává sílu a smysl života." 

 

 


Zpět na Články