Rozhovor s veganským thaiboxerem Janem Müllerem pro polský web Weganskie Wesele

Na polském webu Weganskie Wesele dnes vyšel obsahlý rozhovor s thaiboxerem a veganem Janem Müllerem. Otázky se točiliy kolem motivace k veganství, jeho vlivu na zdraví a fyzickou kondici, ale i třeba toho, jaký byl Honzův nejtěžší zápas v kariéře. Polské interwiew najdete zde: český překlad pak níže.

 

 

 

Jak dlouho trénuješ bojová umění a jak ses k nim dostal?

"S thajským boxem jsem začal asi před dvanácti lety, ale v podstatě od nejútlejšího dětství jsem sportoval. Napřed fotbal, hokej apod a pak jsem přesedlal na basketbal, který jsem hrál do juniorů i za českou reprezentaci. Ale kvůli nedostatku času a studiu jsem s ním pak seknul a nějakou dobu se věnoval hlavně posilování. Nicméně mi vrcholový sport chyběl a tak jelikož mě bojové sporty vždy lákaly, hlavně jako výzva a možnost dalšího rozvoje, zkusil jsem thajský box, který byl v té době, kdy bylo ještě MMA v plenkách, považovaný za nejkomplexnejší a nejtvrdší bojový sport. Díky průpravě z jiných sportů se hodně rychle dostavily výsledky, za necelý rok jsem začal zápasit a získávat první tituly, což mě motivovalo dál. Mimo jiné i kvůli propagaci soucitu se zvířaty, která je pro mě hodně důležitá - chtěl jsem prostě na svém příkladu dokázat, že bezmasá strava je pro nás jednoznačně pozitivní."

 

 

Proč ses stal veganem? Co pro tebe bylo tím počátečním důvodem?

"Vegan jsem z jednoznačně z etických důvodů, vše ostatní (lepší fyzická kondice, zdraví) je pro mě jen skvělý bonus - ale etika je na prvním místě. Nechci, aby kvůli mě muselo zemřít nebo trpět žádné zvíře, už od dětství k nim mám velmi silný vztah. Vyrůstal jsem na vesnici mezi nimi, hrál si se zvířaty, učil se jim rozumět… a intuitivně jsem cítil, že jsou mí přátelé. Stejný vztah mám i k přírodě celkově, jsem i hodně ovlivněný třeba hlubinnou ekologií. Příroda je pro mě strašně silný zdroj inspirace, ať už v hudbě, které se taky věnuji, v psaní textů, nebo v celkovém nazírání na svět. A veganství je nejekologičtější a nejetičtější styl života, který mohu reálně žít, proto pro mě v podstatě není ani moc jiná cesta. 

Jinak vegetariánsky se stravuji přes dvacet let a vegan jsem posledních cca 5 let."

 

 

Máš na rostlinných bílkovinách nějaké problémy s budováním svalové hmoty?

"Absolutně ne, naopak. Ještě když jsem hrál basketbal, byl jsem hodně hubený, ale jakmile jsem začal posilovat, na vegetariánské stravě jsem ve velice krátké době nabral cca 15 kilogramů svalů. Nyní je moje váha kolem 115 kilogramů (měřím 2 metry) a na čistě rostlinném jídelníčku se cítím skvěle. Je samozřejmě potřeba si hlídat, aby byl vegan jídelníček dostatečně pestrý a obsahoval vše potřebné, ale to platí i o konvenčním jídelníčku… Rostlinné zdroje jsou na bílkoviny velice bohaté, takže není problém, při nějakých základních znalostech o výživě, jich zajistit jejich dostatečné množství včetně vhodného aminokyselinového složení." 

 

 

 

A jak se sílou?

"Rostlinná strava je na sílu úplně skvělá, příkladů jsou všude kolem spousty, viz. třeba jeden z nejsilnějších mužů na světě, vegan Patrik Baboumian a mnozí další. U mě naopak po přechodu z vegetariánství na veganství síla ještě vzrostla, stejně jako celková fyzická vytrvalost. Tohle jsou prostě takové ty bonusy vegan stravy, které se přidávají k čistému svědomí, že kvůli vám nemusí zbytečně trpět zvířata a planeta."

 

Jaký je tvůj názor na skloubení veganské stravy a sportovních úspěchů? Existují nějaké limity pro vegany, kde jsou lepší nebo horší?

"Pro sporty, speciálně ty hodně fyzicky náročné (bojové sporty, různé ultraběhy apod) je vege strava určitě obrovská výhoda, dokládá to spousta příkladů. Limity jsou v podstatě jen v naší psychice a i s těmi se dá hodně pracovat - i tomu veganský životní styl, který učí novému pohledu a posouvání vlastních hranic, pomáhá. Žádná nevýhoda mě nenapadá, možná snad jen v nějakých zemích horší dostupnost kvalitních veganských potravin, ale i tohle se už hodně mění."

 

 

 

Jak vypadá tvoje typické denní mennu? Co si myslíš o používání dopňků stravy?

"Snažím se jíst podle zásad zdravé výživy, tedy dostatečný počet jídel denně (kolem šesti), hodně syrového ovoce a hlavně zeleniny a rovněž si hlídám jídla bohatá na bílkoviny. Mám hodně rád i smoothie a obecně raw vegan věci - ale dávám si i klasická jídla, jako jsou těstoviny apod. Hodně preferuji asijskou kuchyni, kterou jsem se naučil jíst v Thajsku, kde jsem zápasil - je lehká a přitom výživná a z nutričního hlediska skvěle poskládaná. Co se týče doplňků, tak jednou za čas používám vegan protein, ale spíš z pohodlnosti, když se mi nechce vařit, než že by byl nějak zásadně potřeba. A samozřejmě si hlídám příjem vitamínu B12."

 

Mnoho bojovníků řešilo během dlouhé přípravy problém s poklesem testosteronu. Užíváš nějaké testosteronové boostery? Nebo jak tento problém řešíš?

"Musím říct, že jsem tenhle problém nikdy nepozoroval, ani na vegetariánské a už vůbec ne na vegan stravě. Spíš naopak ve mě vegan jídelníček probudil takovou zdravou agresivitu, která je s testosteronem spjatá - při sparingu se cítím rychlejší, výbušnější a i mé tělo mnohem rychleji regeneruje a zvýšil se mi podíl svalové hmoty. To stejné po stránce síly v posilovně, kde se to projevuje jednoznačně pozitivně. Z toho důvodu ani žádné obdobné látky neužívám." 

 

 

 

Měl jsi někdy kvůli své stravě zdravotní problémy?

"Naopak. :-) Spočítal bych na prstech jedné ruky kolikrát jsem byl za tu dobu, co nejím maso (přes dvacet let) nemocný." 

 

Máš ještě nějaký speciální životní styl kvůli sportu? (alkohol , sladkosti apod.)

"Ani ne tak kvůli sportu, jako spíš celkově kvůli životnímu stylu: jsou mi blízké myšlenky straight edge, tedy života bez drog. Z toho důvodu vůbec nepiju alkohol, nekouřím, žádné drogy, káva apod… Ani sladkosti mi nic neříkají, nechutnaly mi moc ani v dětství, mám v tomhle asi štěstí. Straight edge ale stejně jako veganství nevnímám jako žádnou obět, ani jako že bych si něco odpíral (třeba ten alkohol nebo cigarety), je to pro mě jednoznačně naopak pozitivní rozhodnutí, které mi mnoho přináší - čistou hlavu, mnohem lepší vnímavost ke světu kolem mě i k tomu, co se odehrává ve mě." 

 

Jak vypadá tvůj každodenní tréninkový cyklus?

"Nyní už aktivně nezápasím, ale věnuji se tréninku ostatních + reakreačně samozřejmě i svému. Ráno trénuji lidi, kteří ke mě chodí na soukromé tréninky. Pak jdu do normální práce a odpoledne mám třikrát týdně klasické tréninky thai boxu, ve zbylé dny bodybuildingu. Večer chodím ještě někdy běhat a příležitostně se věnuji i jiným sportům, jako je třeba basketbal apod. Bez intenzivní fyzické aktivity si svůj život nedokážu vůbec představit." 

 

Jaká a proč byl tvůj nejtěžší boj v kariéře?

"Paradoxně to nebyl žádný titulový zápas, ale naopak zcela obyčejný souboj na jednom galavečeru ve Vídni před několika lety. Za soupeře jsem měl tehdy jednoho tureckého bojovníka, kterého hnal dopředu obrovský kotel jeho příznivců a přátel, kteří se v hale sešli. Byl hodně silový, takový stodvacetikilový pořez, se kterým jsme se začali od první vteřiny šíleně mládit. Oba jsme byli v zápase několikrát počítaní, asi třikrát jsme málem vypadli z ringu a hlavně se úplně rozsekali. V zápase jsem vyhrál, ale byl jsem dobitý jak nikdy předtím nebo potom, ani po pyramidových turnajích, které jsou extrémě náročné, nebo na Mistrovství světa. Několik dnů jsem skoro nemohl chodit, měl jsem na nohách šílené modřiny, naštípnutá žebra, lehčí otřes mozku, totálně rozkopaná předloktí z round kicků, zjizvený celý obličej… Ale byla to pro mě úžasná zkušenost, kterou bych za nic nevyměnil, i když fyzicky jsem se z tohodle brutálního fightu dával dohromady snad několik týdnů." 

 

Jaké jsou tvoje dlouhodobé záměry související se sportem?

"Po stráce profesionální kariéry už žádné, všechny sny, které jsem v tomhle směru měl, jsem si mnohonásobně splnil. Takže teď spíš na sobě dál pracovat, objevovat nové věci a v neposlední řadě ukazovat dalším lidem, že mohou být ve výborné kondici, aniž by kvůli tomu musela trpět a umírat zvířata. V tomhle duchu funguje i projekt Vegan fighter, na kterém spolupracuji a kde se na příkladech různých sportovců hlavně z oblasti plnokontaktních bojových sportů a bodybuildingu ukazuje, jak pozitivní vliv dobře vyvážená veganská strava na náš život může mít." 

 

 

 

Co děláš po tréninku? Máš nějaký koníček?

"Kromě práce, která mě zároveň i baví (dělám v nezávislé reklamní agentuře) se věnuju hodně muzice, hraji v kapele Tisíc let od ráje, která míchá metal s hardcorem, je to pro mě výborné odreagování, ta hudba je hodně agresivní i intenzivní a technicky náročná. Ale mám rád jakoukoli přemýšlivu a inteligentní muziku, hodně i ambient, kterému se v jednom projektu také věnuji (www.river-music.com ) nebo vážnou hudbu. Také se věnuji psaní textů, což je tvůrčí činnost, která mě hodně naplňuje. Obrovskou inspirací je mi v tomhle příroda; jak už jsem psal, mám silný vztah k hlubinné ekologii, i v takových těch jejích temnějších odstínech. Jinak i hodně čtu a hodně důležité je pro mě poznávání; vnějších věcí i těch vnitřních."

 

 

 

Jak by mělo vypadat podle tebe perfktní veganké svatební menu? :-)

"Za mě by tam neměly chybět různá exotická jídla, hlavě z asijské kuchyně, kterou opravdu miluji. Tedy například veganské sushi, různá jídla z tofu, pochoutky jako pad thai apod… pak samozřejmě mraky čerstvé zeleniny a ovoce a smoothie aby teklo proudem." :-) 

 

Vzhledem k tomu, že jsme kulinářský web, můžeš prozradit svůj oblíbený recept?

"Mám hodně rád jídla z těstovin, takže například klasické italské špagety s olivami a rajčatovou omáčkou - na to ale není žadný extra recept potřeba, stačí to povařit a smíchat vše dohromady." :-)

 

 

 

Máš nějaké rady pro veg*an bojovníky?

"Tvrdě trénujte, co nejvíce se vzdělávejte a pracujte na sobě, protože nebojujete jen za sebe, ale i za zvířata, která se sami bránit nemohou.

Jinak všem veganům a vegankám v Polsku přeju hodně štěstí a díky vám za to, co pro zvířata a přírodu děláte."  

Zpět na Články