Rozhovor s vegan crossfiterem Otou o veganské stravě při fyzicky náročných sportech

Ahoj Oto, prozraď nám na úvod něco o sobě...? Jak dlouho jsi vegan?


Cca ve 24 letech jsem se stal vegetariánem. Převážně kvůli sportu. Čím víc jsem se však o vegetariánství zajímal, tím víc se měnilo mé vnímání zvířat jako živých bytostí, až jsem přešel k veganství. Dnes už je to přes 7 let co se stravuji vegansky a musím říct, že jsem se nikdy necítil lépe.

 


Jak dlouho se věnuješ crossfitu? Dělal jsi před tím nějaké jiné sporty..?


Tak toho bude asi hodně. V dětství jsem hrál 9 let fotbal, po něm přišla posilovna, judo, kyokushin… Až jsem před necelými třemi lety objevil crossfit, což je sport, který jsem hledal – kombinace silového a vytrvalostního cvičení v jednom.


CF je poměrně fyzicky náročný sport, můžeš nám popsat, jak vypadá takový běžný trénink?


Nejdůležitější je se pořádně zahřát, abych předešel zranění.
Dříve jsem jel vždy rozcvičku, pak většinou vzpěračské cviky na sílu a potom ještě sestavu cviků, která byla na ten den sepsaná na tabuli od trenéra.
Ale poslední tři měsíce cvičím s pár lidmi speciálně sestavené kombinace cviků, které nám sestavuje Mr. Z. Je to komplexní cvičení, které mě má připravit na kvalifikaci do CF Games.

 


Jak vypadají pro srovnání Tvoje výsledky z tělocvičny s ostatními? :) Jaké máš v CF úspěchy?


Všechny výsledky se zapisují na tabuli, kde se dozvíš, jak jsi na tom v porovnání s ostatními. Přijď se podívat a rovnou si zacvičit. Pořád je co zlepšovat.
A co ty a veganství? Jaký k tomu máš vztah a jak se ty sám osobně stravuješ, jak vypadá tvůj jídelníček?
Veganství pro mě není nějaká módní póza nebo upravený jídelníček. Je to pro mě životní cesta.

 


U CF sportovců je velice rozšířená tzv. Paleo dieta, dokonce existuje i verze vegan paleo, co si o tom myslíš? Ovlivnilo to nějak Tvůj jídelníček?


Paleo dieta je pro mě další jednou z mnoha diet, která má lidem pomoci zhubnout J Je sice u crossfiterů rozšířená, ale já sám nedodržuji žádné diety ani speciální jídelníček. A jelikož přítelkyně ráda peče, tak si často pochutnávám na sladkostech. Jediné, co si hlídám, je dostatečný příjem vitamínů a proteinů, jako každý aktivně sportující vegan.

 
Jaké je tvé oblíbené jídlo?


Zrovna teď mám období listových taštiček plněných tofu-pudinkovou náplní. (Jsem v objemovce:) )
V silových sportech se hodně diskutuje o supplementech, jaký k nim máš vztah ty? Užíváš nebo užíval jsi nějaké? Pokud ano, můžeš nějaké doporučit?
Ze suplementů používám jen ty, které mi pomáhají urychlit regeneraci a chránit svalové buňky před katabolismem, např. sojový protein, BCAA, Veg1… Naštěstí se dá už vybírat i mezi suplementy pro vegany, což ještě před málo lety byl veliký problém, alespoň v ČR.


Jak podle tebe jde dohromady veganství a fyzicky náročné sportovní disciplíny?


Z mého pohledu je to nesmyslná otázka :). Nevidím žádné výhody či nevýhody ve sportu z pohledu stravování. Pokud mám kvalitní stravu, není problém dělat cokoli na profesionální úrovni.
Prozradíš nějaký tvůj vlastní tip – co bys doporučil v rámci veganského stravování, pokud někdo dělá nějaký fyzicky náročný sport? Co se tobě osobně osvědčuje a co považuješ za nejdůležitější?
Pokud děláš takový sport, snaž se jíst pravidelně a hlavně vyváženou stravu, která obsahuje dostatek všeho co si tělo žádá.  Žádný fígl ani tip bohužel nemám.


Co pro tebe osobně znamená ochrana zvířat? Máš ji spojenou s nějakým jiným osobním názorem?


Je to pro mně určitý životní směr, kterým jsem se vydal před několika lety a chci jím žít na věky. Nejsem nijak extra aktivní v tomto směru, což mně někdy dost mrzí. O to víc si vážím lidí, kteří pro ochranu zvířat dělají víc, než jen to, že nejí produkty zvířecího původu.
Veganství mám ještě spojené se subkulturou straight edge. I proto se mě dostatečně zužuje výběr výživových doplňků ke sportu (všude cpou kofein, guaranu atd.).


Jak se v životě ty sám vyrovnáváš s poněkud negativními důsledky toho, že se stravuješ jinak – omezená nabídka v resturacích, stále dokola stejné otázky typu „A co tedy jíš“ a podobně?


Hmm… klasická česká restaurace bere jako veganské jídlo smažák na desatero způsobů, což mi v dnešní době připadá jako tupost, ale asi ještě není tolik veganů, aby se to změnilo :( Ale i přesto se dá zajít do restaurací, kde je spousty veganských pochoutek na výběr.
Otázek typu „co vlastně jím“ jsem už moc neslýchával, poté co si okolí zvyklo na mou změnu. Ovšem co jsem poznal spoustu nových lidí v crossfitu, tak se tyto otázky opět objevily a já na ně rád odpovídám. S radostí totiž sleduji lidi, kteří nedokáží pochopit, že i bez masa může být někdo lepší a silnější než oni :) A to je taky mou další motivací se neustále zlepšovat a porážet masožrouty :)


Jaký je tvůj osobní postoj týkající se dalšího šíření ochrany zvířat, veganství atd?


Rád bych, kdyby lidé na světě pochopili, že i zvířata ve velkochovech mají své city, pudy atd. Aby si vzpomněli,  jak se zacházelo s židy za druhé světové války, a že to nemá daleko od toho, jak se dnes zachází s chovnými zvířaty. Je to silné přirovnání, ale já to tak vidím.
Ochrany slabších není nikdy dost.


A na závěr se s námi prosím poděl o nějaké tvé oblíbené tréninkové (či jiné) tipy :)...


Nejraději mám den volna a relax :)

 

 

 

Zpět na Články