Recenze HLEDÁNÍ ULTRA: kniha triatlonisty a vegana Riche Rolla o vzpouře a nekončící naději

V podobné situaci mohly být miliony mužů po celém světě: těsně před svými čtyřicátými narozeninami se po náročném dnu někde v kanceláři (Rich Roll je úspěšný právník vystudovaný na americkém Stanfordu) rozvalují večer u televize a ve svém pojetí světa tak relaxují. Z přepínání programů je vytrhuje jen pravidelné pojídání různých jídel vyskládaných kolem: hamburgery od McDonalds a další jídla typických američanů. Pak zvednou své tělo s těžkou nadváhou a pomalu se začnout sunout do ložnice za manželkou. U Riche Rolla je však tato cesta ztížená schodištěm, uprostřed něhož ucítí píchání na hrudi a vzápětí ho polije studený pot. "V týle mi přeběhl mráz a šířil se dál po páteři, jak mě začala ovládat panika. Na podlahu z tmavého dřeva dopadla kapka potu. Upnul jsem se na ni, jako by byla to jediné, co mě může zachránit před zhroucením. V té malé, křišťálové kouli jsem viděl svou pochmurnu budoucnost - nedožiju se ani svatby své dcery. Když jsem konečně došel k umyvadlu v koupelně, uviděl jsem v zrcadle svůj odraz. Ta dlouho udržovaná představa sama sebe coby pohledného mladého mistra v plavání, jímž jsem se kdysi stal, byla pryč. V tom okamžiku se mi veškeré popírání roztříštilo na kousky a poprvé si mi ukázala holá pravda. Byl jsem tlustý, dýchavičný a velmi nezdravý muž na prahu středních let." 

 

 

 

Tato situace, sugestivně vylíčená v úvodu knihy, předznamenává celý nesmírně silný příběh Riche Rolla, který je nyní, několik let po tomto poněkud pochmurném iniciačním momentu, jedním z nejlepších vytrvalostních sportovců planety. Jak je možné se z podobé situace, kdy vaše cesta do schodů nočním domem skončí skoro infarktem, dostat k tomu, že běháte maratony, jezdíte na kole stovky kilometrů a zvládnete několik triatlonů v extrémních podmínkách po sobě? "Musel jsem jednat," vysvětluje ve své knize Roll. "Víte, jsem mužem extrémů. Nemůžu si dát jednu skleničku. Buď jsem naprosto střízlivý, nebo se opíjím, dokud se neproberu nahý v hotelovém pokojil v Las Vegas, aniž bych věděl, jak jsem se tam dostal. Buď se před pátou ráno plížím z postele, abych šel plavat do bazénu (jako v pubertě), nebo do sebe na gauči cpu jeden Big Mac za druhým. Věděl jsem tedy, že vágní prohlášení o tom, že budu jíst zdravěji, nebo si nebo občas zajdu do posilovny, nebudou fungovat. Potřeboval jsem nakreslit tlustou čáru." 

 

 

A zatímco u naprosté většiny lidí by zůstalo jen u předsevzetí, Rich Roll nám ukazuje, co se stane, když má člověk silnou vůli tu čáru opravdu udělat. Právě naprostá a zásadní změna stravovacích návyků, které měl Roll stejné, jako většina americké populace, byla na samém začátku jeho nové cesty. Roll totiž pochopil, že bez ní nemá šanci se dostat z místa. Inspirací a podporou mu byla jeho manželka Julie a v pozdější fázi pak hlavně otevřenost vůči novým věcem, bez lpění na starých dogmatech (i Roll žil dlouhé roky pod vlivem médií a okolí ve víře, že musíme jíst pro zdraví velké množství masa a mléčných výrobků). Po počáteční několikaměsíční fázi vegetariánství, která mu sice pomohla z nejhoršího, ale nepřinesla kýžený efekt, se rozhodl k radikálnímu kroku: přešel na komplet veganský jídelníček. A popis jeho přechodu nabízí fascinující čtení. "Doznám se plně," píše Roll. "S výrazem VEGAN, protože je natolik spojený s politickými názory a lidmi naprosto odlišného tipu, než za jaký jsem se považoval, jsem se dlouho nemohl srovnat. Přesto jsem se rozhodl to zkusit. Co následovalo, byl prostě zázrak, který jednou provždy změnil směr mého života."

 

 

Roll k celé změně svého stravování přistoupil nesmírně odpovědně až vědecky a jako většina lidí, kteří se nestávají vegany primárně z etických důvodů, ale kvůli zdraví a sportovní výkonnosti, se stal i výborným nutričním odborníkem a jeho argumentace ve prospěch rostlinné stravy, kterou v celé knize a zejména závěrečných kapitolách věnovaných čistě veganské výživě rozvíjí, je takřka neprůstřelná; zejména když je podpořená naprosto skvělými a z pohledu 99 procent konvenčně se stravujících lidí i neuvěřitelnými a nedosažitelnými sportovními výsledky. Kniha je díky tomu i skvělým návodem a motivací pro všechny, kdo mají zdravotní problémy nebo problémy s kilogramy navíc, nedostatkem energie a dalšími neduhy, jimiž trpí většina moderní společnosti hojně se cpoucí masem a dalšími živočišnými produkty. 

 

 

 

Kromě roviny veganské a sportovní, ke které se ještě dostaneme, má ovšem kniha ještě další, de facto stejně neocenitelnou rovinu: je to fascinující studie jedné závislosti. Rich Roll, aby toho nebylo málo, byl totiž do svých cca třiceti let poměrně těžký alkoholik. První polovina knihy tak pojednává zejména o tom, jak se do závislosti na alkoholu jako uspěšný sportovec - Rich v dětství závodně na velice dobré urovni plaval - a student prestižních univerzit, postupně propadal a co to dělalo z jeho životem. Tato část by zřejmě nezaškodila přečíst hlavně mladším ročníkům, kteří si alkoholem, stejně jako Roll v té době, pomáhají zvyšovat sebevědomí nebo společenský status. Stejně tak se jistě bude číst dobře i všem, kteří jsou příznivci myšlenek straight edge (tedy života bez drog), jelikož Roll dostatečně sugestivně líčí, jaké neskutečné martyrium závislost na alkoholu obnáší a jak dokáže něčí život rozmetat totálně na kusy. Od svatby, ze které Rollova první žena ještě během svatební cesty vycouvala, přes práci, zahozenou sportovní kariéru v mládí, až po neschopnost se ke svému pití postavit čelem a různé obranné mechanismy, za které se maskuje. Tato studie jedné závislosti ukazuje, jak málo stačí k překočení hranice z občasného dání si skleničky na povzbuzení a zbavení se společenského ostychu (kolik lidí začíná s pitím z tohoto důvodu?), do světa opileckých delirií a neustálého zklamávání všech lidí okolo.

Nicméně Roll je skutečný bojovník, v nejširším významu tohoto slova a chápe, že nejhorší démoni jdou ti vetkaní do naší duše. Postupně si uvědomuje, že alkohol se stal součástí jeho osobnosti a že mu totálně ničí život - a, stejně jako s nezdravým životním stylem, masem a mlékem, s ním dokáže v určitém bodě nekompromisně skoncovat. Kniha je opravdu silné a motivační čtení pro všechny, které téma závislosti z jakéhokoli důvodu zajímá, ať už se s ní snaží vymanit, nebo se naopak řadí mezi příznivce straight edge a rádi si přečtou, jakým věcem se tímto životním stylem vyhýbají.

Co se týče sportovních části, tak ty jsou neméně čtivé a podnětné zejména pro všechny, kteří mají zkušenosti a zájem o extrémní sporty. Rich popisuje podrobně svou tréninkovou přípravu, závody, které podstoupil a zejména ten nejtěžší: akci EPIC 5, kdy absolvolal celkem 5 triatlonů (maratonský běh 42,5 km, 200 km na kole a 5 km plavání) na Hawajských ostrovech po sobě. Dočteme se zde o neskutečném vypětí, které během této týdenní akce zažil, o naprostých krizích a vyčerpání, jež během některých dnů prožíval, ale i o tom, co dokáže vůle.

 

 

 

Nesmírně zajímavá je pak z pohledu veganství příloha knihy, kde Roll podrobně rozebírá vliv rostinné stravy na náš organismus a sportovní výkonnost, vše podrobně otestované doslova na vlastní kůži. Roll je příznivcem stravy v co nejpřirozenější podobě, jeho jídelníček je z velké části raw veganský a některé jeho názory jsou poměrně radikální: například se staví negativně ke konzumaci sóji kvůli jejímu obsahu fytoestrogenů (i když četné studie ukazují, že jsou tyto obavy značně přehnané a i zkušenosti mnoha sportovců jsou takové, že se negativa konzumace sóji zbytečně zveličují) - z ní doporučuje ke konzumaci v podstatě jen tempeh, miso a částečně tofu. Celkově však poslední část knihy nabízí ohromné množství tipů i čtivě, velice přesvědčivě a jasně zpracovaných nutričních poznatků, dokládajících, jak moc může dobře sestavený veganský jídelníček posunout naši fyzickou a psychickou výkonnost dopředu. V knize samotné Rich Roll vůbec nerozebírá etické aspekty veganství a jeho argumentace pro něj je v podstatě čistě racionální, bez emočního zabarvení - což opět může být pro hodně lidí o to víc přesvědčivé, i s ohledem na to, že Rich Roll je vážený šestačtyřicetiletý právník v neuvěřitelné kondici, který má zjevně ve svém životě vše srovnané a nikoli žádný zpovykaný hippík, kterou roupama neví coby a tak má tendence moralizovat ostatní; jak si mnozí lidé, někdy bohužel i oprávněně, typické vegany představují. Postupem času ale Roll podpořil i hodně aktivit, ukazujících etický rozměr veganství, například kampaně organizace PETa. 

 

 

 

"Můj příběh je o člověku, který si uvědomil, že kráčí po nesprávné cestě. Stává se to každému z nás. A mnozí jako by nebyli schopni z ní sejít, natožpak najít jinou, uspokojivější. Mě se to podařilo. Otevřel jsem své srdce, uvěřil jsem, že mě nepovede špatně, rozhodl jsem se po ní pokračovat a dočkal se změny ve všech oblastech svého života. Ta změna měla skutečně epické rozměry," uzavírá své vyprávění Roll a dodává pozitivně: "I vás čeká nová cesta. Stačí ji najít a udělat po ní první krok."

 

Zpět na Články