Pro koho je mléko?

...zdánlivě jednoduchá otázka, ovšem v naší západní civilizaci, plné celoživotních kojenců (ještě navíc mateřským mlékem JINÉHO živočišného druhu), žije většina populace zřejmě v dojmu, že krávy tvoří mléko kvůli tomu, abychom si ho mohli v hypermarktech za pár korun koupit. Správnou odpověď na tuto otázku najdete na těchto obrázcích:

 

 

 

 

 

 

A co tedy znamená v mléčném průmyslu, že mléko pijí místo telat lidé? Jediné: udržovat krávy ve stavu permanentní březosti (metodou umělého oplodnění prováděného inseminátory - rozhovor s jedním z nich najdete tady ), po porodu jim tele co nejrychleji odebrat a krmit ho náhražkou plnou anabolik a hormonů, než doroste buď do jateční hmotnosti a putuje na jatka, nebo se změní v další stroj na mléko: inseminátor mladou jalovici uměle oplodní a celý proces (odebrání telete - strojové dojení - nové umělé oplodnění, aby se tvorba mateřského mléka nepřerušila - další porod - odebrání mláděte atd…) se opakuje. To se stane několikrát, než doslova "vysátá" dojnice už není schopna další produkce mléka a putuje na jatka, kde před tím skončili její potomci. 

A pokud myslíte, že krávy, které vidíte na pastvách, jsou ty, které nám radostně "dáváji" mléko (jak nám ukazují reklamy), tak se hluboce pletete; jedná se o "masné" krávy, které končí později rozemleté v párcích nebo jiných masných produktech. 99 procent dojnic nikdy nevyjde ven; není rentabilní je několikrát denně shánět na strojové dojení a navíc skrz nemoci a přešlechtění ("mléčná" kráva u nás nejběžnějšího přešlechtěného holštýnského plemene produkuje cca 50 litrů mléka denně - tedy pětkrát více, než je přirozený stav) a díky velikosti  vemene je pro ně pohyb obtížný. 

 

A jak by vypadalo, kdyby se nějaký živočisný druh, který by se technologicky dostal nad nás, rozhodl konzumovat naše mateřské mléko, jak to my děláme kravám, najdete poměrně sugestivně zpracované na tomto obrázku. Málokdo si asi umí představit něco perverznějšího, pokud by se to dělo nám… 

 

Děkujeme každému, kdo se nad tím alepoň zamyslí.

 

 

Zpět na Články