Pozvání na prezidentský vegan oběd

Zajímavé zážitky po obědě s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem popsal nedávno reportér magazínu AARP Joe Canason. Bill Clinton se na doporučení lékařů stravuje již několik let vegansky a díky tomu se mu podařilo vyřešit problémy s nadváhou, kterou trpěl, vysokým tlakem, se srdcem a dalšími nemocemi, které ho fatálně ohrožovaly. Momentálně se ve svých 67 letech cítí podle svých slov ve vynikající formě, jezdí po celém světě na přednášková turné a, jak napsal reportér AAPR, zvládá pracovat tempem lidí, kteří jsou o několik desetiletí mladší.

 

 

"Tento oběd dal pro mě zcela nový význam tomu, co znamená jíst zeleninu," uvedl reportér Joe Canason. "V pokoji s nádherným výhledem na Manhattan se podávaly delikatesní gigantické fazole s extra panenským olivovým olejem, čerstvé pražené ořechy všech druhů, bylinková quinoa s pečeným květákem a cherry rajčátky, drcená červená řepa ve vynikající kyselé zálivce, česnekový hummus s čerstvými kousky ochucené zeleniny, asijský hráškový salát, plátky melounu s jahodami a mnoho dalších jídel, která jsem pořádně ani neznal." 

Reportér Joe Canason, který doprovázel Clintona na mnoha zahraničních cestách, si změny v jeho životosprávě všimnul podle svých slov poprvé na konferenci v Kapském městě, kde si Clinton objednal v hotelu místo steaků, krevet nebo kuřat, která jedl dříve, jen lehké nudle se zeleninou a brokolicí. "To je vše, co budete jíst?" vyhrkl jsem tehdy, píše ve své reportáži Canason. "Ano, přestal jsem jíst maso, mléko, sýry, mléčné výrobky, dokonce i ryby. Už jsem zhubnul dvacet liber, mám mnohem víc energie a cítím se skvěle," řekl tehdy překvapenému reportérovi Clinton. 

 

 

 

O změně životního stylu uvažoval již dříve, nicméně když se před několika lety jednoho rána probudil s bolestmi na hrudi a nemohl vstát, jeho kardiochirurg ho nařídil okamžitě převést do nemocnice a musel se podrobit operaci. Doktoři ho poté přesvědčovali o nutnosti změnit životosprávu, ovšem definitivně oči mu otevřel až upřímný mail od jeho přítele Deana Ornishe. "To se dalo čekat, že takto skončíš, starý příteli. Blázni, jako jsi ty, nikdy nejedí tak, jak by měli." 

Clinton si uvědomil, že patří k vysoce rizikovým osobám (v rodině měli velký počet předčasným úmrtí na srdeční choroby) a že jeho předchozí životní styl, kdy stejně jako většina Američanů konzumoval velké množství masa a dalších živočišných produktů, bude s velkou pravěpodobností znamenat, že příští návstěva v nemocnici už může být jeho poslední. "Prostě jsem se racionálně rozhodnul, že si vyberu stravu, který maximalizuje moje šance na dlouhodobé přežití," říká Bill Clinton. "Tehdy mi život zachránili v poslední chvíl, i když jsme to před veřejností zlehčovali." Samozřejmě začal i podrobně studovat různé moderní lékařské výzkumy a číst odborné knihy a přešel na veganský jídelníček. 

 

 

 

"Když mi o tom vyprávěl, bylo vidět, jak si Clinton pochutnává na každém soustě quinoi s fazolemi," píše reportér AAPR. "Byl pro mě důkazem, co vše zmůže lidská disciplína a odhodlanost. I jejich rodinná nadace Clinton Foundation se poté zaměřila mnohem více na propagaci zdravého životního stylu nebo otázek životního prostředí a změn klimatu, které s produkcí masa přímo souvisejí."

Spolu se změnou jídelníčku směrem k veganství začal Clinton i více sportovat, denně se snaží chodit několik mil, cvičí s lehkými váhami nebo má aerobní tréninky. 

Zajímavé je rovněž pozorovat, jak k tomuto tématu přistupují jiní vrcholní politici, s nimiž se Clinton setkává. Zajímavou zkušenost udělali například nedávno při návštěvě Peru. "Peruánský prezident s manželkou pro mě přichystali veganské jídlo a dali si ho i sami, byla to nejlépe připravená quinoa, jakou jsem kdy jedl," říká Clinton. A společný veganský oběd ukončil s reportérem Joe Canasonem se slovy, že změna životosprávy směrem k rostlinné stravě je podle něj nejlepším krokem k uzdravení americké společnosti, kterou sužují obrovské výdaje na zdravotnictví, epidemie obezity, ekologické a další problémy. "Musíme učinit vědomé rozhodnutí, ve kterém své zvyky pro svoje vlastní blaho změníme," říká bývalý americký prezident. 

 

Celý obsáhlý článek najdete v angličtině zde: 

http://www.aarp.org/health/healthy-living/info-08-2013/bill-clinton-vegan.html

Zpět na Články