Netradiční veganské zdroje vitamínu B12

Oblíbeným argumentem proti veganství bývá kromě už značně vyčpělého strašení nedostatkem bílkovin, což je už při letmém pohledu do jakékoli nutriční tabulky opravdu slabá káva - např. sojové maso má obsah bílkovin cca dvojnásobný (48 g ve 100 g) než klasické maso (průměrně kolem 25 g ve 100 g) a další veganské výrobky jako robi, tempteh, tofu, seitan etc jsou na srovnatelnych hodnotách v obsahu bílkovin s masem - je strašení nedostatkem vitamínů. Zatímco například u vitamínů A nebo C, které jsou hojně zastoupeny v ovoci a zelenině, je i laikům jasné, že se jedná o značně absurdní tvrzení, v případě vitamínů B, konkrétně B12, je situace složitější. Vitamín B12 je pro plnohodnotný lidský život nepostradatelný, ovliňuje správnou funkci krvetvorby, nervového systému, zlepšuje pamět a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. 

 

 

 

Obecně se dá říci, že u konvenčně se stravujících lidí je jeho hlavním zdrojem živočišná potrava a doporučená denní dávka je poměrně nízká - kolem 2,5 mikrogramů (v závislosti na tělesné váze). Pokud je jeho příjem vyšší, ukládá se do jater, kde se tvoří zásoby i na několik let dopředu. Nicméně je rozhodně zdravé vitamín B12 doplňovat do organismu pravidelně. 

Co se týče veganských zdrojů B12 z klasických potravin, tak v čistě rostlinné stravě se vitamín B12 využitelný pro lidský organismus nevyskytuje. Synteticky vyráběný vitamín B12 v hojné míře přídává i do velkého množství klasických výrobků, jako jsou například rostlinné margaríny apod. Určitě nezaškodí pořádně si prostudovat etikety výrobků a preferovat ty produkty, kde je vitamín B12 přidaný.

 

 

Další oblastí, jak si zajistit dostatečný přísun tohoto vitamínu, jsou potravinové doplňky - k sehnání jsou například v našem e -shopu.

 

Jak uz nasvědčuje název tohoto článku, my se ale nyní zaměříme na jednu poměrně málo známou oblast, kde je vitamín B12 zastoupený ve vskutku královském množství. A to jsou energy drinky.

Pití energy drinků sice nemusí být každému úplně sympatické, nicméně pokud si například před tréninkem nějaký dáváte, co se týče vitamínů B12, dopřejete svému tělu u většiny z nich slušné B12tkové orgie. Z nejrozšířenějších energy drinků je nejvyšší obsah vitamínu B12 v energy drinku MONSTER, kde je v pouhých 100 militrech (prodává se v půlitrových plechovkách) 2,5 mikrogramu tohoto vitamínu, takže pokud vypijete celou plechovku, zajistíte si solidní příjem B12tky - i kdybyste ho nezískali z žádných jiných zdrojů. Na stejných hodnotách je pak energy drink s názvem Crazy wolf (k dostání bývá zejména v různých večerkách), který se navíc prodává v litrové láhvi, takže jejím vypitím dostatete do těla 25 mikrogramů vitamínu B12, což je slušná vitamínová bombička. Nevýhodou těchtou dvou nápojů je jejich poněkud bizzarní chuť. Monster je navíc poměrně drahý (půllitrové balení stojí kolem 35 korun), naproti tomu Crazy wolf stojí litrovka jen kolem dvaceti korun. Ještě levnější pak je energy drink s názvem miXXed up, který je k dostání v řetězcích Lidlu (stojí kolem 7 kč) a 250ti ml plechovka obsahuje 240 procent DDD (doporučené denní dávky) vitamínu B12. Na stejné úrovni je pak zřejmě nejznámější - a také nejdražší - energy drink Red bull, který obsahuje ve 100 ml 2 mikrogramy B12. 

Chuťově výrazně podařenější energy dringy bohaté na B12 jsou pak výrobky Rockstar (jeden ze sponzorů MMA turnajů Strikeforce), kde vám vypití jedné půlitrové plechovky také poskytne vysoké množství vitamínu B12. 

 

 

Co se týče nejznámějších energy drinků české produkce (Shock a Semtex) u nich z nějakého záhadného důvodu vitamín B12, který je takřka ve všech konkurenčních energy drincích v enormním množství, bohužel chybí. Možná by tedy nebylo špatné, kdyby se jejich technologové zamysleli a inspirovali u zahraniční konkurence a namíchali ho tam také, chuťově se totiž jedná o povedené produkty a veganští sportovci by jeho přidání jistě ocenili. 

Zpět na Články