Kuchař Attila Hildmann se jako vegan dostal do životní formy

Attila Hildmann je v Německu skutečnou kuchařskou celebritou, která se pravidelně objevuje v televizi a jeho knihy (zatím poslední nese název VEGAN FOR FUN) se pravidelně umisťují v žebříčích nejprodávanějších bestsellerů. Německá média označují Attilu za "Německou veganskou kuchařskou jedničku" (MDR) nebo "Jamie Olivera bez masa" (SAT1). Attila se intenzivně zajímá i o sport a jeho vynikající formu, do které se na vegan stravě dostal, můžete posoudit sami na těchto aktuálních záběrech: 

 

 

 

 

V minulém roce si navíc splnil svůj dávný sen, který dříve vůbec nevěřil, že by mohl uskutečnit - úspěšně absolvoval triatlonový závod Ironman na Hawaii. Ovšem jeho cesta k těmto výsledkům byla hodně těžká a trnitá a znamenala radikální změnu životního stylu - ještě před deseti lety Atilla bojoval s těžkou nadváhou zesilovanou neustálými dietami a následným jojo efektem, kdy vážil při cca 170ti centimetrech přes 100 kilogramů. Rozdíl oproti této době a současnosti můžete vidět tady:

 

 

 

Hlavním impulzem ke změně byl v Attilově životě infrakt jeho otce před deseti lety (Attilovi bylo v té době dvacet). Atilla si uvědomil že se svou těžkou nadváhou a životním stylem by nejspíš dopadl podobně a tak se rozhodl k radikální změně. Ze svého jídelníčku vyloučil všechno maso a postupně i všechny živočišné výrobky, aby omezil přísun cholesterolu na minimum, začal sportovat a zcela změnil svou doposud konvenční kuchařskou praxi, když začal studovat a vymýšlet různá nová veganská jídla a zdokonaloval jejich receptury. Zpočátku to nebylo úplně snadné, ale Attilovi hodně pomohlo, že zájem veřejnosti, ať už ze zdravotních nebo etických důvodů o vegan stravování v té době hodně narůstal a tak se jeho nápady a recepty setkávaly s velkým ohlasem.

 

 


Přestože je v Německu lidí stravujících se bez masa mnohem více než u nás (cca 6 000 000 a jejich počet neustále narůstá), kuchařek napsaných skutečnými odborníky bylo pořád relativně málo a Atillovi knihy se tedy setkávaly s velkou odezvou. Obrovským impulzem byl pro Atillu i jeho fyzický stav, když se z 105 kilogramů v tuku dostal na 70 kilogramů ve svalech a jeho fyzická kondice šla radikálně nahoru. Nebyly pro něj problém dálkové běhy, jízda na kole, posilování s těžkými váhamy, náročné fitness programy a další cvičení, na které dřív nemohl ani pomyslet. "Jako teeneger jsem měl s váhou obrovské problémy, hodně mě to trápilo a neustále jsem držel nějaké diety, které mi ale přinášely jen jojo efekt a spoustu zdravotních komplikací," říká Attila. "Byl jsem opravdu ve špatném stavu a jediné, co mi mohl pomoci, byla radikální změna životního stylu. Tu mi přineslo právě veganství a vztah ke sportu, který jsem si vybudoval."

 

 

 

Attila také neustále pracuje na zdokonalování svých receptů zdravých, nutričně vyvážených a chuťově výborných veganských jídel, ukázku můžete vidět třeba tady:

 

 

 

 

A zde je pro další inspiraci pár fotek Attilových oblíbených jídel:

 

 

 

 

 

 

I když zpočátku byl Attilův příklon k rostlinné stravě hlavně zdravotní, postupně se začal více zajímat o etické aspekty veganství a vztah k životnímu prostředí a zvířatům. Dnes už i z tohoto pohledu patří k předním propagátorům veganství v Německu. Více informací (v němčině) o Atillovi a jeho inspirativním příběhu se můžete dočíst přímo na jeho webu: 

http://www.attilahildmann.com/

 

Další Attilovu sportovní a kulinářskou galerii pak budete moci shlédnout v nejbližší době na našem Facebook profilu.  

 

Zpět na Články