Hlavně nebuďte naštvaní vegané, říkají Luke a Emily Tan

Emily a Luke Tan jsou vynikající australští sportovci, kteří se věnují kromě soutěžím ve fitness a bodybildingu i trenérské činnosti. Podařilo se jim dát dohromady rovněž čistě veganský fitness team Evolved generation a ovlivnili mnoho svěřenců v pohledu na změnu vztahu ke zvířatům i k vlastnímu zdraví.

 

 Luke, který je původem ze Singapuru, se věnuje zejména naturální kulturistice (loni se umístil druhý na australském šampionátu) a k veganskému životnímu stylu ho dovedla jeho žena Emily, která k němu směřovala již od dětství. "Ukázala mi etické souvilosti veganství, v podstatě to, kde a jak se bere živočišné jídlo na našem talíři," říká Luke. "Viděl jsem, jak strašným věcem jsou zvířata kvůli lidem vystavována a hned jsem se rozhodl, že na tom se podílet nechci. Zároveň jsem i hodně studoval a zabýval se podrobně výživou optimální pro sportovce a jasně jsem si uvědomil, že pro skvělou kondici a vybudování kvalitní svalové hmoty bez tuku je veganská strava optimální."

 

 

Silnou motivací se pro Luka a Emily stala i výpomoc na jednom z veganských útočišť pro hospodářská zvířata zachráněná z velkochovů, kde se každý den přesvědočovali, o jak zajímavé tvory a silné osobnosti se jedná. "Uvědomil jsem si, jak je nesmyslné rozdělování zvířat na ty, která se zabíjejí a jedí a na domácí mazlíčky, jako jsou psi a kočky, kterým bychom nikdy neublížili," říká Luke. 

Emily, která byla vegetariánkou již od dětství, uměla přiravovat mnoho výborných jídel například z tofu, čočky a podobných surovin. Její přechod z vegetariánství na veganství byl motován kromě etických důvodů i zdravotními. "Maso jsem dříve nahrazovala spousta vajec a sýrů a to určitě nebyla dobrá cesta," říká nyní, s odstupem let. V minulosti zkoušela chvíli i experimentovat s různými moderními výživovými programy, jako je paleo dieta, bezlepková strava apod, ale jednoznačně nejlepších sportovních výsledků a maximální kondice docílila na veganském jídelníčku. "Dostala jsem se na něm do skvělé formy, takže jsem v loňském roce úspěšně úspěšně absolvovala napříkad Ironmana, což by dříve přesahovalo mé fyzické limity," říká Emily. Kromě toho soutěží i ve fitness, půlmaratonských bězích nebo rychlobruslení. 

 

 

 

A jak vypadá jídelníček těchto sportovců? Den začínají ráno nejčastěji banány, které jim nastartují metabolismus. Poté následuje po lehčím tréninku smoothie (různě obměnované druhy ovoce a zeleniny, většinou i například s chia semínky, mandlovým máslem, apod) a proteiny. Dalším jídlem pak bývá nejčastěji salát s rostlinnými bílkovinami například z cizrny nebo dalších druhů luštěnin, ořechů apod. Jako svačina je čerstvé ovoce a zelenina. Po tréninku následuje vegan proteinový nápoj a tyčinky z ořechů a superfoods. Večere je pak například rýže (brambory, quinoa) s tofu, tempehem či jiným zdrojem proteinů, opět s množstvím čerstvé zeleniny (červená řepa, brokolice, kapusta, celer, rajčata, květák…). Luke, který má hodně rychlý metabolismus a velice rád sladké, si některé dny v týdnu, kdy má vyšší tréninkovou zátěž, dopřává různé dezerty, nejlépe raw veganské. Podle jeho zkušeností mají vegané mnohem menší pravděpodobnost problémů například s tuky, takže se v tomto směru nemusí tolik hlídat; naopak doporučuje dávat pozor na dostatečný příjem kalorií, zvláště pro sportovce. "Ujistěte se, že budete jíst dost," říká Luke. "To je častý důvod, proč někteří lidé na vegan stravě selžou a vrátí se k masu - vegan strava má méně kalorií, než konvenční, nebuďte proto překvapeni, že budete jíst velké množství jídla, což má i svá velká pozitiva - můžete si výrazně víc dopřávat." 

 

 

Jak připomínají, důležité je i být v kontaktu s ostatními vegany, minimálně třeba přes internet, vyměňovat si různé tipy a nové informace (vývoj ve výživových poznatcích směrem k veganství jde v poslední letech neuvěřitelně dopředu). "Hlavně nebuďte naštvaný vegan," zdůrazňuje s úsměvem Emily. "Pozitivita ve vztahu k sobě i ostatním je nesmírně důležitá: čím laskavější budete, tím větší získáte nadhled a vaše cesta bude spokojenější. Postupně zjistíte, že hodně lidí můžete inspirovat a vnést podobně pozitivní věci i do jejich životů, když budou chtít."

 

 

Zpět na Články