Bojovník Jan Homolka: být fair ke všem, i zvířatům

Jan Homolka je jedním z nejzkušenějších českých bojovníků ve střední váze, má na svém kontě mnoho titulů (světových, evropských a je i mnohonásobnám českým šampionem v K1, kick boxu i full contactu). Je také autorem zajímavého projektu Fair play fighter  a již několik měsíců se stravuje zejména z etických důvodů bez masa. Více info o tomto skvělém bojovníkovi, který podpořil i naši kampan Bojujeme za zvířata , najdete v tomto rozhovoru.

 

 

 

Prozraď na začátek něco o sobě, jak ses dostal k bojovým sportům, co vše už v nich máš za sebou a co tě naopak motivuje k dalšímu zápasení a tréninkům...

 

"Začal jsem v 9 letech s karate po shlédnutí snad všech filmů s Van Dammem. Poté přes Allkmapf-Jitsu až ke kickboxu/thaiboxu a v poslední době i MMA. Takový ten nej “papírový” úspěch je profi mistr Evropy K1 EUMS, k tomu několik titulů z amatérských mistrovství světa a Evropy a republikových titulů… myslím, že mě to zápasení konečně začalo bavit… dřív to byl docela boj sám se sebou." :-)

 

Jaký byl tvůj hlavní impulz k přechodu na stravu bez masa?

 

"Začal jsem s tím pořádně při pobytu v Thajsku, kde jsem strávil pár měsíců a měl hodně času přemýšlet. Potkal jsem se tam s Brunem Calvarhem, brazilským MMA zápasníkem, který se takto stravuje již několik let a zápasí na vysoké úrovni…. a tak nějak to všechno zaklaplo…"

 

 

 

Jak to hodnotíš z hlediska své kondice a sportovní výkonnosti, co ti tento styl stravování přinesl?

 

"Povedl se přestup do nižší váhové kategorie bez strádání a hlavně se zlepšila regenerace a můj pohled na sebe samého."

 

Jakou roli hrály v tvém rozhodnutí etické otázky?

 

"Asi docela velkou, nemám problém s lovem zvířat pro obživu v dobách, kdy to jinak nešlo, ale v dnešní době přebytku úplně všeho a dostatku informací je to prostě už mimo…"

 

Jak proživáš zápasy a přípravu na ně z psychického hlediska? Co ti duševně tahle oblast dává - nebo naopak bere?

 

"Už jsem to zmínil, dřív to býval boj, teď si to užívám… to jak je to těžký a jak pak přijde odměna v podobě zápasu, kdy na pár minut na ničem jiném nezáleží."

 

 

 

Jak se díváš na různé stereotypy, které se k bojovým sportům váží? A jak hodnotíš svou vlastní agresivitu, vnímáš ji jako něco negativního, nebo naopak něco, co člověka může při správném nasměrování obohatit?

 

"Stereotypy kolem bojových sportů jsou a budou, ale zase díky tomu jak jsou zažité, máme možnost je popírat a vyvracet a tím oslovit větší množství lidí… rozporuplné věci jako bojovník/vegetarián jsou prostě zajímavé a lidi si to rádi přečtou. Co se týče agresivity, nikdy jsem ji moc neměl, v poslední době se to “zlepšilo”, ale jde o to umět s ní vhodně nakládat… může být destruktivní ale i přínosná ve vhodný moment a to jak v životě, tak v zápase."

 

Je pro tebe důležité inspirovat ostatní? I třeba ve smyslu změny vztahu ke zvířatům a většímu soucitu s nimi?

 

"Podle mě s nimi buď soucit máte, nebo ne… moc mezitím není… rád budu inspirací, ale beru to taky jako velkou zodpovědnost vůči všem, kteří mě sledují a podporují mě."

 

Prozraď něco o svém projektu Fair play fighter…

 

"Projekt běží tuším od roku 2009… nejsem takovej ten klasickej rváč z ulice… pro mě je to životní cesta a díky bojovým sportům jsem, jaký jsem. Vděčím jim za hodně a snažím se to vracet tím, že k nim přitáhnu další lidi a to pod heslem “vyhrávat s pokorou, prohrávat se ctí”. Jako podporu tohohle projektu mám oblečení “FPF”… zatím je to v malém, trochu uderground, ale baví mě to a je fakt fajn vidět tohle oblečení na fotkách z akcí u nás a dokonce i ve světě. V rámci toho všeho jsem s kamarádem zorganizoval akci “Darujte krev s mistrem světa, jinde než v ringu” a spolupracuju na projektu www.4kolo.cz, který pomáhá shánět finance pro hendikepované lidi. Minulý rok sme vydali kalendář s fotkami zápasníků a vozíčkářů v ringu a nyní pracujeme a komixu…."

 

 

 

Jak bys popsal svuj vztah ke zvířatům? A změnil se nějak od doby, co nejíš maso? 

 

"Zvířata mám rád od malička, trávil jsem hodně času u dědy na zahradě, kde měl všemožná "hospodářská" zvířata, psy atd… šlo o to si říct, že je pokrytectví mít rád psy a baštit krávy jakoby nic… bejt k sobě upřímnej, to je někdy fakt těžký… taky mi to trvalo." :)

 

A co tě v ringu, nebo ultimátní kleci, ještě čeká? Je nějaký další sen, který by sis rád splnil? 

 

"Čeká mě aktuálně česká premiéra v MMA, to je velká výzva. Snem je asi být kolem bojových spotů, ať už z jakékoli pozice, celý život… a konečně se naučit na surfu!"

 

 

 

 

Zpět na Články